Ako by mohol znieť vesmír? Zistite to prostredníctvom nádherných zvukových nahrávok NASA

Americká vesmírna agentúra zobrala úchvatné zábery a zistila, ako znejú.

Zvuk vesmiru
Zdroj: YouTube (NASA's Marshall Space Flight Center)

Americká vesmírna agentúra NASA opäť premieňa zábery hviezd, galaxií, či čiernych dier na hudbu, píšu na svojom webovom portáli.

Chandra Deep Field South

Ide o sériu záberov, ktoré zhotovilo röntgenové observatórium Chandra. Ich proces zahŕňa pozorovania troch vesmírnych teleskopov, prinášajúcich obrazy, ktoré môžete aj počuť. Prvý záber je z projektu hlbokého poľa, ktorý priniesol najhlbší röntgenový záber nášho vesmíru. Snímaný región sa nachádza na južnej pologuli a preto ho vedci označujú ako „Chandra Deep Field South“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záber spočiatku ničím nevyniká a na prvý pohľad sa zdá, že ide o záber hviezd. Každá bodka na ňom ale reprezentuje galaxie, alebo čierne diery. Väčšina čiernych dier na zábere sú supermasívne čierne diery, ktoré sa nachádzajú v jadrách väčšiny galaxií. Každej farbe je pridelený zvuk a objekty, ktoré sa blížia k červenej farbe majú nižšie tóny, ako tie, ktoré sa približujú k fialovej farbe.

Hmlovina Mačacieho oka

Ďalšia nahrávka zachytáva hmlovinu „Mačacieho oka“. Tá vznikla, keď hviezde podobnej nášmu Slnku dôjde hélium, ktoré vo svojich útrobách spaľuje. Vtedy dôjde k zhodeniu vonkajších vrstiev prachu a plynu. V tomto prípade sú zvuky tvorené pomocou toho, ako pulz signálu rotuje po smere hodinových ručičiek. Zábery boli získané pomocou observatória Chandra a Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Hubblov ďalekohľad zachytával viditeľné spektrum a jeho tóny znejú jemnejšie ako tóny, ktoré boli vytvorené prostredníctvom röntgenových dát. Stúpajúce a klesajúce tóny sú vytvárané prúdmi hmoty, ktoré z hmloviny unikajú.

Messier 51

Poslednou nahrávkou sú zvuky z galaxie Messier 51. Táto galaxia sa zvykne nazývať aj Vírová galaxia. Pozorovania zo Zeme ukázali že je táto galaxia ku nám otočená predom, čo znamená, že môžeme vidieť jej špirálovité ramená. Galaxia Messier 51 sa radí do rovnakej kategórie galaxií, ako Mliečna dráha a vďaka tomu môžu vedci lepšie chápať tvaru našej galaxie. Nahrávka začína ako predchádzajúca, rotujúcim signálom, ktorý sa hýbe po smere hodinových ručičiek.

Každá vlnová dĺžka svetla, infračervená, viditeľná, ultrafialová či röntgenová, má svoju vlastnú frekvenciu. Na začiatku nahrávky môžete počuť zvuky všetkých vlnových dĺžok, no neskôr sa nahrávka prepína medzi dátami z rôznych pozorovaní. Z jadra galaxie vychádza nízky šum, ktorý sa spája s jasným stredom galaxie. Tento šum pretínajú krátke zvuky, ktoré prichádzajú z jasných zdrojov svetla v galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre