Spravodajstvo

Ako bude vyzerať ďalší „vesmírny závod“? O prestíž už nebojujú len štáty, ale aj súkromné spoločnosti

Vesmírny vek sa začal závodom USA a Sovietskeho zväzu. Odvtedy sa počet "hráčov" drasticky zväčšil

Vesmírny vek sa začal závodom USA a Sovietskeho zväzu, ktorý vyhrali Američania v roku 1969, keď v rámci misie Apollo 11 vstúpila na povrch Mesiaca prvá ľudská noha. Odvtedy sa ľudia pýtali, kedy nastane ďalšia veľká súťaž a kto bude súťažiť. Neuvedomujú si, že vesmírny priemysel už nie sú len dve veľké krajiny, ktoré sa snažia presadiť svoju dominanciu.

USA ostávajú najsilnejším hráčom vo vesmíre, no v posledných desaťročiach začala Čína investovať veľké množstvo peňazí do svojho vesmírneho programu. Od roku 2012 podnikali svoje vlastné misie s posádkou, Na povrch Mesiaca poslali dve vesmírne rakety a tento rok plánujú poslať ďalšiu. V pláne majú tiež poslať rover na Mars.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA zmarila svojou misiou Artemis plány Číny vybudovať na Mesiaci trvalú základňu. Svojim spôsobom ide tak o ďalší závod medzi USA a Čínou. Je to však komplikovanejšie. Nasledujúce desaťročie chce na povrch Mesiaca poslať svojich ľudí aj Rusko a spolu s nimi Európa a Japonsko, hoci tieto agentúry majú väčšiu šancu na vzájomnú spoluprácu. Izrael a India sú so svojim programom o dosť pozadu, čiže sa budú musieť uspokojiť s menšou dávkou prestíže.

Hráčmi nie sú len krajiny

Nesmieme zabudnúť ani na súkromné vesmírne spoločnosti po celom svete, najmä na SpaceX, vedenú Elonom Muskom. Ďalej tu máme menej známe spoločnosti ako napríklad Blue Origin, alebo iSpace. Všetky majú svoje ambície dostať sa na Mesiac. Nie sú vedené geopolitickými cieľmi, ako národné programy, no ich motivátorom sú peniaze. To znamená, že aj medzi súkromníkmi funguje istá forma pretekov.

Mesiac je atraktívnou destináciou pre všetky spoločnosti, no všetci teraz upierajú svoj zrak na Mars. Je vysoko pravdepodobné, že SpaceX by mohlo byť prvou spoločnosťou, ktorá na červenú planétu pošle prvých ľudí, čím by prekonali aj samotnú NASA.

Ak sa pozriete na vesmír zo širšieho uhla pohľadu, potenciálne by ste mohli identifikovať niekoľko desiatok závodov, v menšej škále. Každý sektor, či každá krajina má svoje vlastné priority a prirodzene svojich vlastných konkurentov. Jedni chcú poskytnúť najlepšie komunikačné technológie, či satelity, zatiaľ čo iní chcú navštíviť vzdialené planéty. Rôzne skupiny bojujú o rôzne úspechy a ľudia si niekedy môžu mylne myslieť, že existuje jeden jediný cieľ, ku ktorému všetci bežia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close