Ako bude prebiehať život na Marse: Dobrovoľníci si to môžu vyskúšať bez toho, aby „vytiahli päty z domu“

Americká NASA momentálne hľadá dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem o pobyt na "falošnom Marse".

misia mars
Zdroj: unsplash.com (Nicolas Lobos)

Chceli by ste niekedy vyskúšať, ako sa žije na Marse, no opustiť našu planétu sa vám nezdá ako dobrý nápad? Nevadí, teraz máte jedinečnú možnosť!

Portál IFLScience informuje o novom experimente americkej vesmírnej agentúry, NASA. Tento projekt sa nazýva CHAPEA (pozn. redakcie: Crew Health and Performance Exploration Analog)  a dobrovoľníci budú mať možnosť stráviť 12-mesiacov na základni, ktorá bola postavená pomocou 3D tlačiarenských technológií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predtým, než ľudstvo vyrazí na Mars si musia byť vesmírne agentúry isté, že sú na túto obrovskú úlohu pripravené. Tento projekt má za cieľ zistiť, ako by mohla potenciálna misia na Marse prebiehať a čomu by astronauti tam vonku čelili. Základňa má plochu 158 metrov štvorcových a obývať ju budú súčasne štyria dobrovoľníci.

Cvičná misia na Mars

Projekt zahŕňa sériu ročných misií, ktoré by sa mali odštartovať na jeseň budúceho roku. Počas obdobia 12-mesiacov bude posádka základne vystavená reálnym podmienkam, aké budú zažívať na Marse. Zdroje budú obmedzené a vedci budú simulovať aj meškanie komunikácie. Mars sa totiž nachádza od Zeme niekoľko svetelných minút, čo znamená, že komunikácia neprebieha instantne, ako u nás.

Okrem toho bude posádka základne Mars Dune Alpha čeliť poruchám vybavenia, či iným environmentálnym faktorom. Riziká ale nie sú všetko. Od posádky sa bude očakávať plnenie misií, ktoré by boli prirodzenou súčasťou vedeckej misie na červenej planéte. Posádka bude robiť vedecký výskum, ale pozrie sa aj do virtuálnej reality, či bude riadiť robota. Proste bude žiť život astronauta, ktorý sa vydal na Mars.

Okrem toho sa pozrú aj mimo základne. Tá sa nachádza na mieste, ktoré je vhodné pre simuláciu prostredia Marsu. Posádka bude musieť vyjsť von a bude študovať, ako svojou prítomnosťou kontaminovala prostredie. Práve kontaminácia Marsu je niečo, čomu sa chcú vesmírne agentúry vyhnúť. Väčšina organizmov síce na Marse neprežije, no niektoré by sa mohli uchytiť a zmeniť prirodzené prostredie Marsu.

Nevylučuje sa ani to, že na červenej planéte existuje život. Ak by sa mikróby Marsu dostali na skafander a následne do základne, mohli by sa začať rozmnožovať. Táto situácia by bola potenciálnym nebezpečenstvom pre astronautov.

„Simulácie na Zemi nám pomôžu pochopiť a vysporiadať sa s telesným, ale aj duševným náporom, ktorý sa spája s cestou na inú planétu,“ vyjadrila sa Grace Douglas, vedkyňa z NASA’s Johnson Space Center.

Podmienky pre uchádzačov sú rovnaké, ako podmienky pre astronautov. Uchádzač musí byť nefajčiar, starý od 30-55 rokov a musí ovládať angličtinu. Ďalšie podmienky sú magisterský stupeň vo vednom odbore, ako napríklad matematika, fyzika, biológia, alebo strojárstvo. Vo svojom odbore musíte mať minimálne dva roky praxe, alebo nalietaných minimálne tisíc hodín na lietadle. A na záver, musíte byť americkým občanom. Zvládli by ste taký život?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre