BezpečnosťNávody

Ako bezpečne používať smartfón? Tieto tipy by nemal prehliadať žiadny jeho používateľ

Poznáte tieto tipy pre udržanie vašich údajov v smartfóne v bezpečí? Pozrite sa s nami na niekoľko rád, ktoré by ste mali určite nasledovať.

Bezpečnosť je pre mnohých používateľov smartfónov prvoradá. Vôbec sa im nečudujeme, veď mnohí radi ukladajú do svojich zariadení citlivé informácie či fotografie. Ochrana svojich údajov v smartfóne by tak v každom prípade mala byť na prvom mieste. Dodržiavate však všetky pravidlá pre ochranu svojich súborov vo vašom zariadení? Pozrite sa na tieto tipy pre každého jedného používateľa smartfónu, ktoré by nemal ignorovať žiadny majiteľ chytrého zariadenia.

Nastavte si heslo smartfónu

Prvým krokom ako ochrániť svoje zariadenie, je nastavenie hesla pre svoj smartfón. Takým spôsobom sa vám už nikto nedostane k vašim súborom len tak ľahko a nie nadarmo vám vaše zariadenie ponúka nastaviť si heslo domovskej obrazovky už pri jeho prvotnom nastavovaní. Nezáleží na tom, či si vyberiete vzor, heslo či PIN kód. I keď niektoré spôsoby ochrany súborov sú efektívnejšie ako tie druhé, všetko je lepšie ako prístup k údajom vo vašom smartfóne „chrániť“ len potiahnutím displeja.

Heslá aplikácií sú tiež cesta

Nielen domovská obrazovka, ale i ďalšie aplikácie ponúkajú nastavenie ich zaheslovania. Takýmto spôsobom tak môžete skryť napríklad vaše poznámky či snímky v galérii. Pamätajte však, že vždy je lepšie si zvoliť čo najviac zložité heslo. Ak si tak dokážete zapamätať i niečo iné, ako len váš dátum narodenia, zvoľte radšej iný spôsob zaheslovania. Práve dátum narodenia vás či vašich blízkych môže byť prvou možnosťou, ktorú druhá osoba vyskúša a vaše údaje tak nemusia byť v bezpečí.

Aktualizujte svoj smartfón

Medzi tipy ako zabezpečiť smartfón nepochybne patrí i aktualizácia smartfónu. Tá dokáže smartfón ochrániť pred rôznymi hrozbami a nie nadarmo spoločnosť Google každý mesiac vydáva bezpečnostnú záplatu pre svoj systém Android. Neotáľajte teda s aktualizáciou vášho smartfónu a aktualizujte ho vtedy, kedy si vyžiada.

Pripájajte sa len k bezpečným WiFi sieťam

Nikomu nemusíme hovoriť, že vaša domáca WiFi sieť je oveľa bezpečnejšia, ako verejná WiFi sieť niekde v meste. Verejné WiFi nám síce dokážu ušetriť nejaký ten megabajt dát, no v konečnom dôsledku vás prevádzkovateľ tejto siete môže sledovať a každý váš pohyb na sieti môže byť monitorovaný. Práve z tohto dôvodu sa v konečnom dôsledku mnohí vyhýbajú verejným sieťam a musíme uznať, že robia dobre.

Sťahujte len overené aplikácie

Našli ste na internete skvelý návod, ako si zarobiť peniaze cez internet len vďaka aplikácii, ktorá sa nenachádza v Obchode Play? Radšej ho ani neskúšajte. Internet je plný podvodných aplikácií, ktoré v sebe môžu ukrývať vírus či sledovať vašu aktivitu. Nevravíme, že všetky aplikácie v Obchode Play sú bezpečné, to nie. No v konečnom dôsledku musia všetky prejsť testami a vždy je lepšie aspoň nejaká ochrana ako žiadna.

Nepristupujte k jailbreaku alebo rootu vášho zariadenia

Android smartfóny majú v sebe nejaké obmedzenia, ku ktorým by sme mali pristupovať s rešpektom. I tak však existuje možnosť, ako tieto obmedzenia obísť a najčastejším spôsobom je tzv. jailbreak alebo root vášho zariadenia. Tento postup k viacerým funkciám či prístupu k systému bez obmedzení vám však nestojí za obmedzenú bezpečnosť a riziko krádeže údajov z vášho zariadenia.

Používajte antivírus

Nie každý vie, či je potrebné inštalovať antivírus i do smartfónu s operačným systémom Android. Tieto smartfóny totiž nemajú v sebe zabudovaný program na odhaľovanie vírusov, no bezpečnostné aktualizácie by nás mali chrániť pred rôznymi rizikami. Pre vlastnú bezpečnosť vám však odporúčame používať v smartfóne i antivírus, najmä keď vám bezpečnostné záplaty do smartfónu prichádzajú nepravidelne.

Ktoré tipy pre zabezpečenie smartfónu využívate vy? A pridali by ste i niektoré ďalšie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close