BezpečnosťSpravodajstvo

Ako anonymné je používanie Bitcoinov?

Aj platby prostredníctvom digitálnych mien zanechávajú za sebou stopy.

Spolu s rastom hodnoty digitálnych mien, rastie o ne aj všeobecný záujem. Aktuálne najviac diskutovanou menou je Bitcoin, ktorý sa stal akýmsi synonymom digitálneho zlata. Všeobecná povesť digitálneho zlata je, že funguje ako anonymné a nevystopovateľné platidlo. Je tomu však tak? Ak sa pozrieme na túto tému trochu bližšie, tak zistíme, že digitálne meny a transakcie o nás odhaľujú vo všeobecnosti o niečo viac informácií, ako si mnohí z nas myslia. Na tému upozorňuje portál howtogeek.com.

Anonymita vs pseudonymom

Jedným z hlavných problémov Bitcoinov je peňaženka, v ktorej je digitálna mena prechovávaná. Dôvodom je, že tento typ peňaženiek nie je tak vcelku anonymný. Môžeme však povedať, že ich vlastníci sa schovávajú za rôzne pseudonyma. Inými slovami, digitálna peňaženka nám dáva falošné meno v podobe niekoľkých kódovaných čísiel a písmen.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napriek tomu, že samotný projekt Bitcoin zverejnil tieto informácie na svojich webových stránkach, veľa ľudí si vo všeobecnosti myslí, že ich adresy v peňaženke sú zakódované, takže platby nemožno sledovať. Opak je však pravdou, adresu Bitcoinovej peňaženky je totiž možné sledovať a to pomerne jednoducho.

„Na ochranu vášho súkromia pomocou Bitcoinu je potrebné vynaložiť určité úsilie. Všetky transakcie s Bitcoinmi sú uložené verejne a natrvalo v sieti, čo znamená, že ktokoľvek môže vidieť zostatok a transakcie akejkoľvek Bitcoinovej adresy. Totožnosť používateľa za adresou však zostáva neznáma, kým sa počas nákupu alebo za iných okolností neodhalia informácie.“  píše bitcoin.org.

Blockchain a anonymita

Blockain vo všeobecnosti funguje ako akási účtovná kniha, ktorá je verejnou. Každý môže vidieť, ktorá peňaženka minula Bitcoiny a koľko. Aj keď človek, ktorý týmto spôsobom minul prostriedky je schovaným za zhlukom písmen a čísiel, tak transakcia ako taká nie je. V dôsledku toho, že tieto transakcie sú verejnými a možno sa k ním dostať, tak na základe rôznych chytrých algoritmov, je možne vytvoriť „profil“ používateľa, ktorý disponuje konkrétnou peňaženkou. V praxi to znamená, že v určitej miere sa týmto spôsobom stráca anonymita.

Druhým problém je, že na to, aby ste získali Bitcoiny, tak ich potrebujete niekde získať. Najčastejšie za týmto účelom využívame rôzne burzy, kde vymieňame peniaze za digitálne zlato. Tieto burzy však vyžadujú nejaký druh dokladu totožnosti. Napríklad občiansky preukaz, pas, vodičský preukaz a podobne. V praxi to znamená, že úradom stačí vystopovať transakciu a požiadať príslušné burzy, aby s nimi zdieľali údaje. Následne môže byť vaša identita pomerne ľahko odhalená.

Samozrejme, existujú aj možnosti, ako môžete skryť svoju identitu. Napríklad prostredníctvom priekupníkov a následným zakrytím transakcie prostredníctvom ich prevodu cez viacero peňaženiek. To by malo stačiť na to, aby ste, ak nie znemožnili odhalenie identity, tak vo významnej miere sťažili jej odhalenie.

Ďalšou možnosťou, ako získať Bitcoiny bez stopy, je ich ťaženie. Tu však treba dodať, že do hry sa dostávajú transakčné náklady. Od samotného zariadenia potrebného na jeho ťažbu, až po cenu elektriny, ktorá je od krajiny ku krajine rôznou. Jednou z posledných možností, ako získať Bitcoiny anonymne a ďalej s nimi pracovať, je jednoducho kúpiť ich v hotovosti pomocou bankomatu s Bitcoinmi. V tomto prípade treba však rátať s extra poplatkami.

Do úvahy prichádzajú aj rôzne ďalšie alternatívy, ako je Bitcoin, ak chcete zostať pod rúškom anonymity. Napríklad digitálna mena Monero, používa rôzne druhy technológií za účelom, aby zahmlievala adresy peňaženky, čo robí vystopovanie vlastníkov peňaženiek náročnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close