Aké zvieratá boli poslané ľuďmi do vesmíru? Pes Lajka nie je jediným

Zvieratá vo vesmíre neboli v úplných začiatkoch vesmírnych programov žiadnou novinkou.

Belka a strelka
Belka a Strelka. Zdroj: YouTube(Star Walk)

3. novembra 1957 mohli väčšie antény na sovietskom území zachytiť signál zložitého biologického života, ktorý prichádzal z vesmíru. Išlo o prvé zachytenie života mimo Zeme? Nie, signál, ktorý antény zachytili vydávalo srdce Lajky, ktorá sa nachádzala na obežnej dráhe okolo našej planéty, hovorí YouTube kanál Insane Curiosity.

O pár hodín neskôr začal signál postupne slabnúť, až kým úplne nezanikol. Laika bola umiestnená v satelite Sputnik 2, ktorý štartoval z kozmodrómu Baikonur. Sputnik 2 ponúkal len veľmi málo miesta a prichádzal s technikou, ktorá dokázala udržať Lajku pri živote približne jeden týždeň. Lajka sa nachádzala v kabíne, ktorá jej umožnila pohyb, aspoň do istej miery. Lajka bola ale pripútaná a na chrbte mala vrece, do ktorého sa zbieral telesný odpad. K dispozícii mala tiež jedlo a vodu a v kapsule bola umiestnená kamera, ktorá ju snímala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lajka bola prvým zvieraťom, ktoré obletelo našu Zem. V 40. rokoch minulého storočia sa však udiali viaceré suborbitálne lety (pozn. redakcie: sú to lety, ktoré nedopravia raketu na obežnú dráhu), ktoré mali na palube zvieratá. Príkladom je opičiak Albert, ktorý 14. júna 1949 podstúpil suborbitálny let na palube nemeckej rakety V2, ktorú získali Američania. Albert sa počas letu udusil. Po nevydarenom lete nasledovali ďalšie misie s Albertom II, II a IV. Žiadna z opíc neprežila.

Na ceste k Mesiacu

Prvý úspech sa dostavil 28. mája 1959. Do vesmíru letela dvojica opíc s menami Able a Baker. Táto dvojica opustila Zem na palube rakety Jupiter AM-18. Zvieratá sa dostali do výšky 579 km a prekonali rýchlosť 18-tisíc km/h. Tieto dve opice sa stali prvými zvieratami, ktoré prežili výlet do vesmíru, aj keď išlo len o suborbitálny let. Albert však zomrel 4 dni po pristátí, následkom anestézie, ktorú použili počas štartu. Hoci treba povedať, že prvými živými tvormi vôbec, ktoré sa dostali do vesmíru, boli ovocné mušky. Stalo sa tak 20. februára 1947 na palubu rakety V2. Dostali sa do výšky približne 108 kilometrov, čo je 8 kilometrov nad Kármánovou hranicou, čo sa považuje za hranicu atmosféry.

2. júla 1959 letela dvojica psov, Otvazhnaya a Snezhinkha, spolu so zajacom s menom Marfusha na palube sovietskej rakety R2-A. Všetky zvieratá prežili bez ujmy na zdraví. Známejšou dvojicou môžu byť Belka a Strelka, ktoré leteli 19. augusta 1960 na palube misie Sputnik 5. Dvojica psov 18 krát obehla našu Zem. Výnimočnou je sovietska misia Zond, ktorá odštartovala 14. septembra 1968. Na jej palube sa nachádzali korytnačky, muchy, červy a baktérie, ktoré mali namierené k Mesiacu. Toto sú prvé živočíchy, ktoré mali možnosť vidieť odvrátenú stranu našej družice.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre