SpravodajstvoVeda a výskum

Aké veľké sú čierne diery? Pozrite si video, ktoré vám zmení pohľad na tieto galaktické monštrá

Mnohokrát sa spomínajú čierne diery, ale vieme vlastne o akých obrovských „monštrách“ sa rozprávame? Pozrite si video, ktoré Vám odhalí ich veľkosť.

Keď Albert Einstein pracoval na svojej teórií relativity, uvidel vo svojich výpočtoch niečo veľmi zvláštne. Objekt, ktorý sa v  rovniciach črtal by vedel zastaviť čas, mať nekonečne veľkú gravitáciu a možno zničiť samotný vesmír. Jednalo sa o objekt, ktorý narúšal všetky fyzikálne zákony, už len tým že existoval. Počas tvorenia svojej teórie, Einstein odmietol veriť, že by mohli byť tieto objekty skutočné. Avšak najznámejší vedec sveta sa nemýlil a  v dnešnej dobe vieme ich existenciu nielen potvrdiť, ale dokonca aj odfotiť. Jedná sa o čierne diery.

Čo je to vlastne čierna diera?

Čierna diera sa nazýva aj ako „gravitačný kolapsar“. Jedná sa totiž o  takú koncentráciu hmoty s tak vysokou hustotou, že jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc, vrátane svetla. Preto sa nazýva ako „čierna“. Pre zaujímavosť, čierna diera je len slangovým pojmom, ktorý sa používa, v normálnom zmysle slova sa totiž jedná o takú časť vesmíru, z ktorej nič neunikne.

Aké veľké sú čierne diery?

Je ťažké plne pochopiť, ako dokáže miesto, kde sa zastaví čas a  prestanú platiť fyzikálne zákony, existovať, avšak ešte ťažšie je pochopiť, aké masívne v skutočnosti sú. K  tomu vám pomôže video nižšie.

Je dobre vedieť, že každý jeden objekt sa môže stať čiernou dierou, ak ho stlačíte do dostatočne malého priestoru. Tento priestor sa nazýva Schwarzchildov rádius. Na to aby sa naše Slnko stalo čiernou dierou, museli by ste ho stlačiť do veľkosti Manhattanu a  ak by ste to isté chceli spraviť s našou Zemou, musela by byť veľká ako arašid.

XTE J1650-500, čierna diera, ktorá je približne veľká ako Mannhatan, váži viac ako tri naše Slnká dokopy a  to sa zaraďuje medzi najmenšie, aké poznáme.

Stredne veľká čierna diera sa podobá Marsu a váži 1000-krát viac ako naše Slnko. To už je dosť, ale najväčšie monštrá, supermasívne čierne diery, ktoré sa nachádzajú v strede našej galaxie a držia ju pokope, sú niekoľkokrát väčšie než celá naša slnečná sústava a vážia viac ako 20 biliónov našich Sĺnk.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close