Spravodajstvo

Aké internetové prehliadače sú na Slovensku najpopulárnejšími? Pozrite si tieto štatistiky

Chrome dominuje ako na počítačoch, tak aj na smartfónoch

Nie tak dávno sme Vám priniesli štatistiky týkajúce sa pokrytia trhu jednotlivými výrobcami smartfónov v našom regióne, a dnes sme sa pozreli na trhové pokrytie jednotlivých internetových prehliadačov. Vychádzame z dát spoločnosti statcounter.com, ktorá aktívne monitoruje celosvetovo viac ako 2 milióny internetových stránok, na základe ktorých získava dáta prostredníctvom analýzy návštevníkov.

Ako aj vo svete, tak aj na Slovensku je lídrom Chrome

Tak ako vo svete, tak aj na Slovensku je dominantným prehliadačom Chrome. Pri pohľade však na ostatných hráčov na trhu, to vyzerá v porovnaní so svetom už odlišne. Ako môžete vidieť nižšie, tak Firefox je dlhodobo 2. najrozšírenejším prehliadačom v našich končinách, ktorý si stabilne drží svoj trhový podiel. V porovnaní so svetom, trhový podiel Firefoxu je pomaly na ústupe, pričom expanduje Microsoft Edge, ktorému sa u nás moc nedarí. Trendy vývoja pokrytia trhu jednotlivých prehliadačov za posledných 12 mesiacov si môžete pozrieť nižšie.

trhovy podiel_slovensko_internetove prehliadace_vyvoj
Zdroj: statcounter.com

Pri pohľade na percentá, dominantným hráčom je podľa očakávania Chrome, ktorý aktuálne pokrýva 65,16% trhu. Druhým najdominantnejším prehliadačom je Firefox, ktorý pokrýva 15,65% trhu. Po tom nasleduje Safari so 6,06%, v tesnom závese je Opera so 6,05% a po tom Edge s 3,72%.

trhovy podiel_slovensko_internetove prehliadace_percenta
Zdroj: statcounter.com

V rámci tejto príležitosti by sme Vám radi dali do pozornosti jeden z našich starších článkov, kde sme sa venovali  porovnaniu jednotlivých prehliadačov.

V prípade mobilného prehliadania je situácia odlišnou s výnimkou prehliadača Chrome

V prípade smartfónov je situácia odlišnou. Hoci Chrome aj v tomto rebríčku dominuje, tak v prípade ostatných prehliadačov je situácia vcelku inou. Na prvom grafe nižšie môžete vidieť trendy vývoja za posledných 12 mesiacov, kde možno bádať mierny nárast popularity prehliadača Safari s výnimkou posledného mesiaca. Ináč trhové rozloženie síl jednotlivých prehliadačov je relatívne stabilné s minimálnymi výkyvmi.

vyvoj trhovych podielov mobilnych prehliadacov_slovensko
Zdroj: statcounter.com

Pri pohľade na percentná, dominujúci Chrome pokrýva 72,24%. Druhým najdominantnejším prehliadačom je Safari od spoločnosti Apple s trhovým podielom 17,31%, po tom nasleduje Samsung Internet s 7,28% a Opera s 1,09%. Ostatné prehliadače nepresiahli viac ako 1%.

trhovy podiel internetovych prehliadacov slovensko_smartfony.png
Zdroj: statcounter.com

Pri tejto príležitosti by sme Vám chceli dať zároveň do pozornosti jeden zo starších článkov, v rámci ktorého sme sa venovali mobilným internetovým prehliadačom, kde sme sa pozreli na výhody a nevýhody jednotlivých prehliadačov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close