SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Aké by to bolo, ak by ste sa mohli postaviť na povrch Venuše?

Venuša je známa aj ako pekelná planéta, kvôli svojim drsným podmienkam. Dokázal by ich astronaut prežiť?

Vesmírne cestovanie je momentálne možné len v sci-fi, ale čo ak by bolo realitou, aké by to bolo pre človeka, stáť na Venuši? Hovorí o tom YouTube kanál V101 Science.

O Venuši sa často hovorí, že je ako dvojička Zeme, no toto tvrdenie má ďaleko od reality. Zem je totiž rajom pre život, zatiaľ čo Venuša sa približuje najviac skutočnému peklu. Titul „dvojička Zeme“ si vyslúžila vďaka jej veľkosti, zloženiu a gravitácii, no tam podobnosti končia. Je možné, aby sa človek prešiel po povrchu tejto pekelnej planéty?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo by ste na Venuši videli?

V súčasnosti nemáme technológie, ktoré by sa aspoň priblížili k naplneniu tohto cieľa. Ľudstvo by potrebovalo vymyslieť skafander, ktorý by dokázal odvážneho astronauta ochrániť pred obrovským tlakom a teplotami. Ak by bol však takýto skafander realitou, človek by „na vlastnej koži“ okúsil teploty, ktoré sú schopné roztaviť olovo.

Vysoké teploty na Venuši sú spôsobené skleníkovými plynmi. Až 95% atmosféry tvorí oxid uhličitý, ktorý uväzňuje teplo na planéte. Výsledkom toho sú teploty, ktoré prekonávajú závratných 464 °C. Okrem vysokých teplôt má Venuša mimoriadne hustú atmosféru. Ak by ste sa prechádzali po jej povrchu, cítili by ste, akoby ste kráčali pod vodou.

Ak by ste sa na povrch Venuše vydali bez skafandra, dlho by ste nevydržali. Takmer okamžite by bol akýkoľvek nádejný astronaut rozdrvený obrovským tlakom na povrchu tejto pekelnej planéty. Atmosférický tlak Venuše je totiž 90-krát vyšší, než tlak na Zemi.

Hocikto, kto by si dal tú prácu a vytvoril špeciálny skafander, by bol pravdepodobne z výhľadu sklamaný. Ak by ste stáli na povrchu a pozreli sa do diaľky, veľa by ste toho nevideli, a to kvôli oparu, ktorý by vás priam obklopoval. Povrch je pritom pokrytý krátermi, sopečnými pláňami a prúdmi lávy. Obloha tejto planéty by mala červeno-oranžový nádych, spôsobený tým, ako sa svetlo láme o molekuly oxidu uhličitého.

Planéty
Fotografia povrchu Venuše, zachytená ruskou sondou Venera 13. Zdroj: Reddit/reporter_at_large

V oblakoch nad hlavou by ste mohli vidieť blesky, ktoré by plieskali okolo planéty, zatiaľ čo by z oblakov pršal dážď kyseliny sírovej. Zaujímavé je že kvapky by nikdy na vás nedopadli, pretože by sa kvôli obrovskému teplu vyparili približne 25 km nad povrchom. Ak by ste vydržali až do noci, nevideli by ste nič iné, len temnotu. Cez hrubú atmosféru pekelnej planéty by totiž svit hviezd nedokázal prejsť.

Aj keď je planéta Venuša fascinujúcim kozmickým objektom, zároveň je miestom, kam by ste sa naozaj nechceli dostať. Na povrch planéty sa podarilo pristáť len jednej sonde, ktorou bola sovietska sonda Venera. Tá priniesla prvé a jediné zábery z povrchu tejto planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close