Aká je najvzdialenejšia galaxia, akú sme mohli doteraz pozorovať a ako ďaleko sa od nás nachádza?

Minulý týždeň sa objavila štúdia, ktorá potvrdila pozorovanie najvzdialenejšej galaxie vo vesmíre

zvuky
Efekt gravitačnej šošovky, zachytený Hubblovým teleskopom Zdroj: NASA

Veľkosť vesmíru vie byť poriadne zarážajúca. Ani svetlo – najrýchlejšia vec, akú poznáme – sa nedokáže dostať z jedného kúta vesmíru na druhý okamžite. Prejavuje sa to tak, že ak sa pozrieme na veľmi vzdialenú galaxiu, vidíme to, ako vyzerala v minulosti. Čím ďalej sa preto dokážeme pozrieť, tým viac sa akoby vraciame v čase. Aká je najvzdialenejšia galaxia, ktorú v súčasnosti dokážeme pozorovať?

Na túto otázku prináša odpoveď YouTube kanál SciShow Space. Tento týždeň sa v akademickom žurnále, Nature Astronomy, objavil výskum tímu astronómov, ktorý našli ďalšie dôkazy o najvzdialenejšej galaxii vo vesmíre. Nachádza sa od nás tak ďaleko, že ju vidíme tak, ako vyzerala, keď mal vesmír len 420-miliónov rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hubblov vesmírny ďalekohľad objavil túto galaxiu už v roku 2014. Jej názov je GN-z11. Hubblov ďalekohľad potlačil svoje vedecké nástroje až na svoje limity, aby dokázal túto galaxiu zachytiť. V novom výskume sa astronómovia pokúšali overiť tieto pozorovania tak, že sa na galaxiu zamerali pomocou ďalšieho teleskopu.

Lenže pozorovanie nie je všetko. Aby mohli vedci správne určiť vzdialenosť galaxie, musia zistiť, do akej miery boli svetelné vlny natiahnuté. Galaxia sa totiž pohybuje smerom od nás, čo znamená, že svetlo, ktoré ku nám prichádza je natiahnuté smerom k červenému, dlhovlnnému koncu spektra. Tento jav sa nazýva červený posun.

Pátranie po vzdialenosti

Vedci museli zistiť, ako vyzerá GN-z11 z nášho uhla pohľadu a akú farbu má v skutočnosti. Zistilo sa, že galaxia GN-z11 má najväčší červený posun, aký sme doposiaľ objavili. Ten mal hodnotu 10.957 a výsledky najnovšieho výskumu sa zhodujú s tými, ktoré objavil Hubblov ďalekohľad v roku 2014. Tým pádom sa z galaxie GN-z11 stáva najvzdialenejšia, doteraz objavená galaxia.

Lenže koľko je to v svetelných rokoch? Vypočítať vzdialenosť pomocou červeného posunu nie je najjednoduchšia vec. Aby astronómovia dostali vzdialenosť v jednotkách, ktorým ako-tak rozumieme, musia urobiť pár odhadov. V prvom rade treba zistiť, ako rýchlo sa od nás jednotlivé galaxie vzďaľujú, čo nie je úplne jasné. Ak by sme však použili štandardné parametre, zistíme že galaxia by sa od nás mala nachádzať 13.4-miliárd svetelných rokov.

Problém je, že vesmír sa rozpína a my vidíme svetlo z obdobia, kedy sa galaxia od nás nachádzala 13.4-miliárd svetelných rokov. Vedci sa domnievajú, že jej skutočná vzdialenosť sa môže pohybovať od 32 do 380-miliárd svetelných rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre