SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Aká je najväčšia čierna diera, akú poznáme? Jej veľkosť sa ráta na celé sústavy!

Čierne diery sú najväčšími objektmi, aké poznáme. Ktorá je tá najväčšia z nich?

Čierne diery sú nielen najzáhadnejšie, ale aj tie najväčšie objekty vo vesmíre. Na rozdiel od planét, alebo hviezd, čierne diery nemajú veľkostný limit, čiže ak sú podmienky správne, čierne diery bude rásť, hovorí YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Teoreticky môžu čierne diery rásť donekonečna, no realita je trošku iná. V skutočnosti sa však musia stať určité veci na to, aby vznikli špecifické druhy čiernych dier – od mikroskopických, až po tie naozaj nepredstaviteľne veľké.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa však na problém čiernych dier pozrieme z opačnej strany, od tých najmenších čiernych dier, zistíme niečo prekvapujúce. Primordiálne čierne diery sa považujú za najmenšie čierne diery, aké existujú a mohli vzniknúť na začiatku vesmíru, ako ho poznáme. V tom období bol vesmír tak divoké miesto, že čierne diery mohli vzniknúť „len tak“. Predpokladá sa, že vesmír môže byť zaplavený týmito čiernymi dierami, za predpokladu, že naozaj existujú.

Čierne diery s hmotnosťou hviezdy sú však 100% skutočné. Ide o čierne diery, ktoré vznikli kolapsom jadra masívnej hviezdy. Tieto čierne diery môžu mať hmotnosť od dvojnásobku hmotnosti nášho Slnka vyššie. Čím viac hmoty čierna diera pohltí, tým masívnejšou a väčšou sa stane. Najmenší objekt tohto druhu tohto druhu má hmotnosť približne 2.7 Sĺnk a priemer okolo 16 km.

Najväčšou hviezdnou čiernou dierou je M33 X-7. Tá sa momentálne nachádza v okolí modrého obra, vážiaceho viac, ako 70 Sĺnk. Astronómovia predpokladajú, že táto čierna diera pomaly ale isto pohlcuje hmotu hviezdy. Táto čierna diera má hmotnosť len 17-násobku hmotnosti Slnka a má priemer približne 92 km.

Aby mohli čierne diery rásť, musí pohlcovať hmotu, ktorá sa okolo nej nachádza, alebo sa zlúčiť s inými čiernymi dierami. Zaujímavosťou ale je, že existuje veľa čiernych dier, ktoré sa hmotnosťou nachádzajú do 150-násobku hmotnosti Slnka. Samozrejme že existujú ťažšie čierne diery, no tie spadajú už do úplne inej kategórie.

Galaktické monštrá

Nazývajú sa supermasívne čierne diery a ich hmotnosť sa pohybuje v miliónoch, alebo až miliardách hmotností Slnka. Vedci si existenciu supermasívnych čiernych dier nevedia vysvetliť, lebo nebolo dostatok času, aby čierne diery narástli na takú masívnu hmotnosť. Supermasívne čierne diery však ležia v jadrách väčšiny galaxií. Aj v strede Mliečnej dráhy sa nachádza takáto čierna diera – Sagittarius A*. Táto supermasívna čierna diera má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk.

Lenže aká je najväčšia supermasívna čierna diera, akú vo vesmíre poznáme? Označuje sa ako TON 618 a jej hmotnosť je neuveriteľných 66-miliárd Sĺnk. Táto čierna diera je tak masívna, že do jej priemeru by sa zmestilo 11 Slnečných sústav. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close