Aká je ideálna teplota batérie vo vašom smartfóne? Pri správnom zaobchádzaní vám vydrží oveľa dlhšie

Vyššia teplota batérie môže mať negatívny dopad na jej pôvodnú kapacitu. Pozrite sa, aká je ideálna teplota i hladina nabitia batérie.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk, PNG Wing

I keď je na svete mnoho ľudí, ktorí vôbec nevedia, ako sa správať k svojmu smartfónu, vy medzi nich patriť nemusíte. Ak sa teda zaujímate o správnu kondíciu vášho zariadenia a ste zvedaví, akú ideálnu teplotu má mať vaša batéria a kedy sa už rozprávame o prehrievaní, pozrite sa na správnu odpoveď spolu s nami. Vyššia teplota batérie totiž môže negatívne ovplyvniť jej životnosť a správnym zaobchádzaním môžete predĺžiť životnosť vášho smartfónu bez zásahu servisu o niekoľko mesiacov až rokov.

Batérie spolu s nabíjaním starnú. Nemusia však všetky rovnako

Ak vás zaujíma, prečo váš smartfón nie je v takej kondícii ako pri jeho kúpe, odpoveď je jasná. Smartfóny využívajú batérie, pri ktorých výrobcovia uvádzajú 300 – 500 nabíjacích cyklov. Jeden cyklus značí 100% nabitia a vybitia batérie, ak teda smartfón vložíte na nabíjačku dvakrát, a oba razy nabijete len 50%, využijete iba jeden cyklus, nie dva. Už len z tohto dôvodu je lepšie zariadenie nabíjať častejšie a nie od 0% na 100%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto nabíjacie cykly sa však líšia smartfón od smartfónu. Vplýva na ne totiž i teplota batérie, ktorá batériu postupne degraduje. Permanentné využívanie smartfónu v extrémnych podmienkach (príliš vysoká no i príliš nízka teplota) môže model „odpísať“ oveľa skôr, ako by ste očakávali.

Ako to teda vyzerá v prípade zvýšenej teploty batérie?

Smartfóny prichádzajú o kapacitu batérie i vo chvíli, kedy nie sú používané. Svedčí o tom i fakt, že ak by batéria mala dokonca 0°C, pri nabití batérie na 40% by v konečnom dôsledku po roku mala len 98% svojej pôvodnej kapacity. Ak by batéria ostala nabitá i na 100% a svoj nový smartfón by ste odložili do zásuvky s teplotou 0°C, po roku by bola pôvodná kapacita už len na úrovni 94%.

So zvyšujúcou sa teplotou sa zvyšuje i úroveň degradácie batérie. Pri 25°C by batéria s úrovňou nabitia na 40% po roku dostala na celkovú kapacitu 96%, ak by však bola plne nabitá, mohla by mať už len 80% svojej pôvodnej kapacity.

40°C je už teplota, ktorú bežne zažívame pri nabíjaní smartfónu. Pri úrovni 40% nabitia batérie by po roku mohla mať pri takejto teplote len 85% pôvodnej kapacity. Ak by bola batéria plne nabitá, po roku by mala dokonca len 65% svojej pôvodnej kapacity.

Extrémnym prípadom je teplota 60°C. Ak by sme mali batériu nabitú na 40%, po roku by mala len 75% svojej pôvodnej kapacity. Avšak 60% svojej pôvodnej kapacity by dosiahla už po troch mesiacoch!

Aká je teda ideálna teplota batérie?

Ak sledujete teplotu batérie vášho smartfónu, dávajte pozor. Ideálne hodnoty smartfónu pri jeho používaní by mali byť medzi 30 až 35°C. V niektorých prípadoch možno akceptovať aj teplotu do 40°C, pričom pri hodnote nad sa už rozprávame o prehrievaní. Ak sa vám však zdá, že váš smartfón tieto hodnoty nedosahuje, je to úplne v poriadku.

Ak je vaše zariadenie nepoužívané, resp. využívané len na nenáročné úkony, môže dosahovať i menej ako 30°C. S dnešnými rôznymi pokročilými technológiami chladenia sa však teploty môžu líšiť model od modelu.

Výmena batérie za originálnu súčiastku sa po rokoch neoplatí

Ak by sme vzali do úvahy, že v zásuvke máte rok starý smartfón a chcete vymeniť svoju batériu za novú, pri skladovaní v podmienkach pri 0°C by mala už len 94%. S plynúcimi rokmi však klesá i kondícia úplne nových batérií, a tak sa vám výmena batérie u napríklad štvorročných zariadení príliš vyplatiť nemusí.

Ak si však nabudúce kúpite nový smartfón, všimnite si, že nikdy nie je nabitý na 100%. Dôvodom je práve nižšia degradácia nepoužívanej batérie pri menšej úrovni nabitia. Zvyčajne tak smartfóny kúpime s batériou nabitou na úrovni 40 – 60%.

Všímate si kapacitu i teplotu batérie vo vašom smartfóne? A ako sa staráte o stav svojho smartfónu? Podeľte sa s nami v komentároch!

via batteryuniversity.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre