BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ak vám záleží na súkromí, tak týchto 5 nastavení na Facebooku neprehliadajte a upravte si ich!

Tieto nastavenia neprehliadajte. Môžete nimi obmedziť svoju digitálnu stopu.

Súkromie na internete je čoraz frekventovanejšou témou. Dôvodom je, že deň čo deň, môžeme čítať o tom, ako sa dostali do obehu dáta o používateľoch z rôznych služieb, ako sa snažia podvodné aplikácie okradnúť používateľov a podobne. V súvislosti s dátami, sme sa nie tak dávno pozreli na sociálnu sieť Facebook, ktorá je jedným z najväčších žrútov dát. Napríklad sa nám podarilo dopátrať ku všetkým konverzáciám, ktoré kedy sme mali, rovnako sme sa dostali aj k dátam o histórii polohy niekoľko rokov dozadu a podobne. To je aj jeden z dôvodov, prečo by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko šikovných tipov, ako môžete znížiť vašu digitálnu stopu na sociálnej sieti.

Obmedzte, kto môže vidieť vašu aktivitu

Jednou zo základných funkcií, ktorú by mal mať každý, komu záleží na súkromí ako predvolenú, je obmedzenie viditeľnosti vašej aktivity pre ľudí, ktorých nepoznáte. Dostanete sa k nej pomocou cesty Nastavenia > Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Súkromie. Odporúčame vám v tomto prípade zvoliť možnosť Iba vašich priateľov.

Facebook_kto moze vidiet vasu aktivitu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si vyhľadanie vášho profilu vo vyhľadávačoch

Určite ste sa už stretli s tým, že ste si dali vyhľadať svoje meno v Google. Pravdepodobne ste našli odkaz na svoj profil na sociálnej sieti. Facebook našťastie umožňuje vypnutie indexovania vášho profilu mimo stránok sociálnej siete. Poďme sa pozrieť na to, ako. V prvom kroku si otvorte nastavenia vášho profilu. 

Následne uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Kliknite na možnosť Ako vás ľudia môžu nájsť na Facebooku. Potom postupujte podľa pokynov, kým nenarazíte na možnosť vypnutia indexácie vášho profilu vo vyhľadávačoch. Rovnako treba dodať, že po vypnutí tejto funkcie, váš profil bude ešte niekoľko dní dostupným, kým sa stratí z internetu. Dôvodom sú roboty prehľadávajúce internet, ktoré musia „stratiť“ stopu po vašom profile.

Vypnite si zdieľanie vašich dát s aplikáciami tretích strán

Určite nikoho neprekvapí, že Facebook na sociálnej sieti zbiera kvantum dát o našej aktivite. Možno ste však netušili, ale v skutočnosti sociálna sieť zbiera dáta aj prostredníctvom stránok, či aplikácií, mimo stránok sociálnej siete. Prostredníctvom tejto stránky Facebooku, môžete spravovať svoju aktivitu mimo stránok sociálnej siete. Následne, ako si otvoríte stránku, tak kliknite na možnosť Spravovať svoju aktivitu mimo Facebooku. Na stránke, ktorá sa vám otvorí, uvidíte zoznam aplikácií, či stránok, ktoré o vás zbierajú údaje.

Následne pomocou možnosti Spravovanie budúcej aktivity môžete vypnúť zbieranie údajov, ktoré o vás sledujú aplikácie, či stránky.

Spravovanie aktivity mimo Facebooku_vypnutie
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si, ako vás môžu nájsť na Facebooku

V súčasnosti na sociálnej sieti vás môžu vyhľadať viacerými spôsobmi. Nielen podľa mena, ale aj podľa  e-mailu, či telefónneho čísla. V prípade, ak by ste chceli túto funkciu vypnúť, tak môžete tak spraviť pomocou cesty > Kliknite na možnosť ponuky (šípka v pravom hornom rohu) a následne zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie. Potom kliknite opäť na možnosť Nastavenia. Následne kliknite na možnosť Súkromie a zrolujte ponuku smerom dole k možnosti Kto vás môže vyhľadať podľa e-mailovej adresy, ktorú ste uviedli. Po touto ponukou nájdete okrem iného aj možnosť vyhľadania prostredníctvom telefónneho čísla.

Vyhladanie profilu na facebooku pomocou cisla a emailu_ako vypnut
Zdroj: Vosveteit

Vypnite si rozpoznávanie tváre

Technológia rozpoznávania tváre je čoraz dokonalejšou a mnohokrát vás dokáže identifikovať na fotografiách, s ktorými sa nie vždy chcete pochváliť. A práve preto vám odporúčame mať túto funkciu vypnutou. Nájdete ju prostredníctvom cesty Nastavenia > Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Rozpoznávanie tváre. 

Vypnutie rozpoznavania tvare_Facebook
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že článok bol pre vás prínosným. Budeme radi, ak ho podporíte aj zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close