SpravodajstvoVeda a výskum

„Ak ste videli jednu, videli ste všetky“: Tím vedcov tvrdí, že sa všetky čierne diery správajú rovnako

Je jedno, či je čierna diera "malá" alebo supermasívna, správať sa bude tak isto.

Nedávno sa astronómom podaril pozoruhodný objav. Našli totiž supermasívnu čiernu dieru, ktorá pohltila celú hviezdu. Vďaka tomuto pozorovaniu sa im podarilo odhaliť, ž záblesk, ktorý zo supermasívnej čiernej diery vyšiel, bol rovnaký ako v prípade oveľa menších čiernych dier. Jediný rozdiel bol v tom, že trval dlhšie a bol miliónkrát jasnejší, píše portál Universe Today.

Astronómovia už niekoľko desaťročí pozorovali menšie čierne diery, ktoré pohlcovali materiál okolo seba. Menšie čierne diery sa môžu nachádzať na obežnej dráhe okolo iných hviezd a čas od času si na nich „pochutnávajú.“ Znamená to, že hviezde ukradnú hmotu, ktorá následne padá do čiernej diery. Pri tom, ako materiál padá, sa stlačí do tenkého akrečného disku a akoby po špirále padá dovnútra. Materiál sa zároveň zahrieva a vydáva spravidla ultrafialové žiarenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa materiál v akrečnom disku preriedi, môže sa vytvoriť okolo čiernej diery žeravá korona, ktorá vyžaruje röntgenové žiarenie. Ide o proces, ktorý trvá len niekoľko dní.

Sú všetky čierne diery rovnaké?

Supermasívne čierne diery pohlcujú materiál rovnakým spôsobom, no astronómovia neverili, že by dokázali tento proces pozorovať v reálnom čase. Mysleli si, že prechod z ultrafialového na röntgenové žiarenie môže v prípade týchto gigantických čiernych dier trvať niekoľko miliónov rokov. V septembri 2018 však systém ASASSN (pozn. redakcie All-Sky Automated Survey for Supernovae) pozoroval hviezdu, ktorá bola supermasívnou čiernou dierou roztrhnutá na kusy.

Počas roztrhnutia hviezdy sa všetko udeje takmer okamžite, čo vysvetľuje aj jeden z autorov štúdie, Dheeraj Pasham z MIT’s Kavli Institute for Astrophysics and Space Research.

„Odrazu máte kus plynu, ktorý letí priamo na vás. V ten moment sa čierna diera akoby zobudí, pretože sa okolo nej nachádza množstvo potravy. Čierna diera sa okamžite snaží pohltiť všetok materiál, dokým úplne nezmizne a preto sa všetko deje v relatívne krátkej dobe. Aj vďaka tomu sme mohli pozorovať udalosti, ktoré sme si donedávna spájali len s menšími čiernymi dierami,“ vysvetľuje Pasham.

V priebehu dvoch rokov dokázali vedci pozorovať celý proces pohltenia materiálu aj v prípade supermasívnej čiernej diery. Pozorovania ukázali prvotný záblesk, tvorbu akrečného disku, ktorý vyžaroval ultrafialové žiarenie a prechod žiarenia na röntgenové vlny. Vedcom sa podarilo dokázať, že ak videli jednu čiernu dieru, v podstate videli všetky, aspoň čo sa pohlcovania hmoty týka. Proces, ktorý pozorovali pri čiernej diere s hmotnosťou 10 Sĺnk, pozorovali aj v prípade čiernej diery, ktorá bola 5-miliónov krát väčšia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close