SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

„Ak nás navštívia mimozemšťania, nebudú pravdepodobne živí,“ vyjadril sa člen inštitútu SETI

Inštitút SETI pátra po stopách inteligentného života vo vesmíre okolo nás.

Existuje tam vonku inteligentný mimozemský život? Ak áno, ako vyzerá? Ako komunikuje? Predstava prvého kontaktu s mimozemskou civilizáciou sa postupom času vyvíjala. V Sci-fi filmoch ide zvyčajne o stále rovnaký scenár. Zo dňa na deň sa na oblohe objaví vesmírna loď a návštevníci komunikujú s ľuďmi pomocou matematiky, alebo iného, univerzálneho jazyka, píše portál IFL Science.

Pravdou ale je, že nemáme najmenšie tušenie, ako môže mimozemská civilizácia vyzerať a nie to ešte, ako môže komunikovať. Ľudstvo momentálne neobjavilo vo vesmíre žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali existenciu iného života, ako toho pozemského. Vedci však stále pátrajú a špecificky sa tomuto odboru venuje inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Odborníci z inštitútu SETI však prestávajú veriť tomu, že mimozemský život sa bude aspoň trochu podobať na nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iná forma života?

Svoj názor vyjadril aj Seth Shostak, astronóm, pracujúci pre SETI. Shostak tvrdí, že ak sa stretneme s mimozemskou civilizáciou, s najväčšou pravdepodobnosťou sa stretneme s inteligenciou, ktorá sa v každom smere líši od pozemského života.

„Je nepravdepodobné, že by boli mimozemský život založený na uhlíku tak, ako náš. Ich kognitívne schopnosti pravdepodobne nebudú riadené mozgom a myslím si, že táto civilizácia by dávno prekročila biológiu. Verím, že ak by sme sa stretli s mimozemskou civilizáciou, tá by nebola živá,“ vysvetľuje Shostak.

Svoje tvrdenie podkladá tým, že extrémne dlhý čas, ktorý si vesmírne cestovanie vyžaduje, nebude pre biologické bytosti atraktívny. Nevidí dôvod, prečo by mimozemšťania mali premrhať svoje životy a životy svojich potomkov na to, aby cestovali k vzdialenej planéte. V súčasnosti by ľudstvu trvalo 75-tisíc rokov, aby sa dostalo k našej najbližšej hviezde, Proxima Centauri. Tá sa nachádza od nás približne 4 svetelné roky.

Shostak ráta s tým, že mimozemské civilizácie môžu byť vyspelejšie, ako my. Napriek tomu tvrdí, že aj vyspelá civilizácia sa musí riadiť zákonmi fyziky. Ak chcú cestovať rýchlejšie, musia vynaložiť viac energie, no aj v tom prípade sú kozmické vzdialenosti obrovské. Hoci sú tieto vzdialenosti nepredstaviteľné, kde je vôľa, tam je cesta. Ak by niekto chcel, vedel by prekonať aj obrovské vzdialenosti.

„Riešením by mohli byť stroje. Tie sa nebudú sťažovať, keď ich mimozemská civilizácia napchá do stiesneného priestoru. Stroje nepotrebujú vodu, potravu, kyslík, spánok, či zábavu,“ tvrdí Shostak.

Podľa Shostaka je teda pravdepodobné, že ak sa stretneme s mimozemskou civilizáciou, môže ísť o ich sondy, alebo vyspelé robotické rakety. Zároveň dodáva, že by sme mohli objaviť mimozemský život už za pár desaťročí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close