Aj to najextrémnejšie počasie na Zemi je ničím, v porovnaní s týmito extrémnymi planétami

Vesmír je nebezpečným miestom a niekde toto pravidlo platí dvojnásobne

exoplaneta TOI-849b (1)
Zdroj: Youtube (Hirendra Prakash - Exoplanet Creator)

Predstavte si to najextrémnejšie počasie na Zemi a stále to nebude nič, v porovnaní s počasím na planétach, ktoré môžete vo vesmíre nájsť. YouTube kanál Ridddle priniesol pohľad na niekoľko z nich.

U nás na Zemi sa teplota mení v závislosti od ročného obdobia, v ktorom sa nachádzame. Tieto zmeny prichádzajú raz za niekoľko mesiacov, avšak na planéte HD 80606 b sa môžu rovnaké zmeny udiať za 6 hodín. Na tejto planéte môže teplota stúpnuť z 527 °C až na 1 227 °C. Je pravda, že takáto drastická zmena sa udeje len raz za rok, no aj to stačí na vytvorenie drastických klimatických podmienok. Vetry na tejto planéte môžu dosahovať rýchlosť takmer 18-tisíc km/h.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ničivé vetry má aj planéta HD 189733 A b, ktoré 7-násobne prekonávajú rýchlosť zvuku, no tie nie sú najväčšou hrozbou, s ktorou by ste sa stretli. Sú ňou dažde. Namiesto vody pršia na tejto planéte kvapky rozpusteného skla, dopadajúce na povrch závratnými rýchlosťami.

Drsné podmienky

Ďalšou extrémnou planétou je Corot-7b, ktorá sa nachádza 480 svetelných rokov od našej planéty. Táto planéta sa nachádza príliš blízko svojej hviezdy, približne 2.5-miliónov km. Predpokladá sa, že planéta má viazanú rotáciu, čo znamená, že len jedna strana je otočená smerom ku hviezde. Povrch tejto pologule je neustále zahrievaný na teplotu 2.5-tisíc °C, čo je dosť na to, aby sa dokázala rozpustiť väčšina minerálov, ktoré poznáme. Atmosféra tejto planéty sa skladá z vyparených skál, ktoré môžu dopadať na povrch vo forme kamenistých dažďov.

kamenisty dazd_Corot-7b
Zdroj: YouTube (Riddle)

Nasledujúcim príkladom nie je planéta, ale hviezda Alpheratz, ktorá je najjasnejšou hviezdou súhvezdia Andromeda. Táto hviezda je pokrytá škvrnami, ktoré sa ale líšia od škvŕn, ktoré možno pozorovať na povrchu nášho Slnka. Slnečné škvrny sú tvorené vďaka magnetickému poľu Slnka, no hviezda Alpheratz žiadne magnetické pole nemá. Vedci navrhujú, že škvrny by mohli byť v skutočnosti oblaky, tvorené z ortute.

umele slnko cina
Zdroj: flickr.com (betmari)

Tvorba týchto zvláštnych oblakov môže byť spôsobená tým, že je tento prvok nerovnomerne rozložený v útrobách hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre