Aj počas spánku sme chránení: Takýmto šikovným spôsobom náš mozog reaguje na cudzie podnety

Nová štúdia prichádza s pozoruhodnými zisteniami. Aj počas spánku je náš mozog aktívny a čerpá informácie z nášho okolia.

To že náš mozog pracuje aj keď spíme je známe. Počas nočného oddychu triedi myšlienky, no stará sa aj o to, aby náš tep, či dýchanie ostali v norme. Nová štúdia však odhalila ďalšiu činnosť, ktorú náš mozog popri spánku stíha vykonávať, píše portál Science Alert.

Nová štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise The Journal of Neuroscience a odborníkom sa v nej podarilo zistiť, že počas spánku náš mozog starostlivo monitoruje okolie a chráni nás pred cudzincami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Počas spánku by sa ku vám nemali prihovárať cudzie hlasy, pretože to spustí v našom mozgu alarm, vysvetľuje neurológ Manuel Schabus z University of Salzburg.

Pre potreby štúdie vedci oslovili 17 dobrovoľníkov. Tí si prvú noc výskumu zvykali na nové prostredie, no potom vedci začali pracovať. Dobrovoľníci boli napojení na prístroj, merajúci ich mozgové vlny, hladinu kyslíku, tep srdca, dýchanie a ich pohyb. Následne im púšťali audionahrávky ich vlastného mena a dvoch neznámych mien. Každá táto nahrávka bola nahrávaná buď známym hlasom alebo neznámym hlasom.

Ľudia, ktorí počas spánku započuli neznámy hlas, vykazovali častejšie mikro-zobúdzania. Ide o niekoľkosekundové zvýšenie mozgovej aktivity, ktoré zatiaľ odborníci úplne nechápu. Všetci dobrovoľníci vykázali pri počutí hlasov istú formu mozgovej aktivity, no len u tých, ktorí počuli neznámy hlas, sa spustili komplexnejšie zmeny.

Ako sa mozog rozhoduje, kedy nás zobudí?

Náš mozog teda reaguje na to, čo sa deje v našom okolí. Pri spánku sa ale objavujú takzvané K-komplexy, čo sú mechanizmy riadiace náš spánok. Náš mozog sa pomocou týchto komplexov rozhoduje, či sa má zobudiť, alebo nechá naše telo spať.

„Je to celkom múdry mechanizmus, ktorý nám pomáha počas spánku filtrovať relevantné udalosti,“ vysvetľuje Schabus.

Ak teda počas spánku niečo započujeme a je to pre danú situáciu relevantné, náš mozog zapne potrebné procesy. Tie začnú situáciu vyhodnocovať bez toho, aby sa naše telo zobudilo a narušilo nám spánok. Výsledky štúdie teda poukazujú na to, že aj počas spánku náš mozog čerpá informácie z našich zmyslov a následne sa snaží zistiť, či nás má zobudiť, alebo nie.

Na cudzie hlasy reaguje preto, lebo sú dôležitejšie ako hlasy známych, či rodinných príslušníkov. Dôležitejšie sú z evolučného hľadiska, pretože hlas cudzinca môže znamenať nebezpečenstvo. Preto mu náš mozog venuje väčšiu pozornosť. Samozrejme, hlas nového človeka v miestnosti hneď nemusí znamenať, že nám hrozí nebezpečenstvo, čo priznáva aj nová štúdia. Vo všeobecnosti ale ľudia venujú novým hlasom väčšiu pozornosť.

Zaujímavosťou je ale v tomto prípade aj fakt, že pri opakovanom počutí cudzieho hlasu si naň náš mozog dokáže zvyknúť a už nezbystrí pozornosť až tak. To naznačuje, že aj keď nie sme pri vedomí, naše mozgy dokážu registrovať, spracovať ale aj zapamätať si nové informácie.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre