BezpečnosťSpravodajstvo

Adobe uvoľnilo poslednú aktualizácia pre umierajúci Flash Player

Posledná aktualizácia neprináša žiadne novinky. Spoločnosťou sa chce prostredníctvom nej rozlúčiť s vývojármi a používateľmi

Len niekoľko dní dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sa venovali Adobe Flash Playeru, ktorý už o pár dní stratí oficiálnu podporu zo strany vývojárov. Stane sa tak na prelome nového roku. Okrem iného samotné Adobe bude od 12. januára blokovať zobrazovanie Flash obsahu v aplikácii Flash Player.

Posledná „rozlúčková“ aktualizácia

Spoločnosť Adobe aj napriek tomu, že ukončuje už o pár dní oficiálny vývoj Flash prehrávača, tak  vydala poslednú aktualizáciu. Nečakajte však žiadne nové funkcie, ide skôr o „rozlúčkovú aktualizáciu“. Dostupnou je pre globálny trh s výnimkou Číny, kde nebola aktualizácia sprístupnená.

„Dnes si pripomíname konečné naplánované vydanie aplikácie Flash Player pre všetky regióny mimo pevninskú Čínu. Chceme sa poďakovať všetkým našim zákazníkom a vývojárom, ktorí za posledné dve desaťročia použili a vytvorili úžasný obsah pre Flash Player. Sme hrdí na to, že program Flash mal rozhodujúcu úlohu pri vývoji webového obsahu v oblasti animácie, interaktivity, zvuku a videa. Sme nadšení, že môžeme pomôcť viesť ďalšiu éru digitálnych zážitkov.

Spoločnosť Adobe nebude po 31. decembri 2020 podporovať Flash Player a od 12. januára 2021 zablokuje spustenie obsahu Flash v aplikácii Flash Player; Spoločnosť Adobe dôrazne odporúča všetkým používateľom okamžite odinštalovať program Flash Player, aby tak pomohli chrániť svoje systémy.

Niektorí používatelia môžu naďalej vidieť pripomienky spoločnosti Adobe k odinštalovaniu aplikácie Flash Player z ich systému. Na stránke Všeobecné informácie o aplikácii Flash Player EOL nájdete ďalšie podrobnosti a odkazy na pokyny pre tých, ktorí by chceli aplikáciu Flash Player odinštalovať manuálne.“ píše sa v popise aktualizácie.

Prečo Flash Player končí?

Okrem toho, že ide o zastaralú technológiu, ktorá bola uvoľnená po prvýkrát ešte v roku 1996, tak aktuálne nespĺňa bezpečnostné požiadavky. Dôvodom je, že prostredníctvom Flash prehrávača môže potenciálny útočník získať prístup k operačného systému. Útočník je totiž schopným využiť spôsob, akým Flash Player pracuje s dočasnom pamäťou, pomocou ktorej je načítavaný externý obsah.

V súčasnosti už väčšina Flash obsahu je nahradená novým HTML5 štandardom, ktorý okrem toho, že odstraňuje najväčšiu slabinu Flash prehrávača, jeho zraniteľnosť, tak je aj výrazne energeticky úspornejším.

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close