Pracovné ponuky
ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

98% aplikácií, ktoré pristupovali k SMS správam a hovorom bolo odstránených z obchodu Google Play

Google oznámil, že v minulom roku bolo z obchodu Google Play odstránených 98% aplikácií, ktoré pristupovali k SMS správam a k hovorom.

Súkromie a bezpečnosť sa v posledných rokoch stávajú stále viac významnejšou oblasťou, na ktorú sa mnohí z nás pozerajú. Dôvodom je, že si pomaly, ale isto začíname uvedomovať, že slovíčko „zadarmo“, na ktoré nás vývojári aplikácia vábia, v skutočnosti znamená dáta a informácie o nás, ktoré sú neskôr predávané.

Len 2% aplikácií, ktoré pristupovali k hovorom a SMS správam to reálne aj potrebovali

Spoločnosť Google ešte v roku 2018 ohlásila zmenu politík pre vývojárov, ktorej cieľom bolo pozastavenie zbierania informácií a prístupu k citlivým údajom ako sú SMS a história hovorov, ak to aplikácie nevyhnutne nepotrebujú. Pár dní dozadu spoločnosť ohlásila, že v priebehu minulého roka došlo k výraznému poklesu tohto typu aplikácií, ktoré ku týmto informáciám aktívne pristupovali. Spoločnosť Google hovorí, že celkovo bolo z obchodu Google Play odstránených 98% aplikácií, ktoré pristupovali k SMS správam a hovorom. Zvyšné 2% majú byť aplikácie, ktoré reálne tieto dáta potrebujú na korektné fungovanie (napr. aplikácie typu SMS správca, Správca hovorov,…).

Spoločnosť Google v rámci svojho blogového príspevku ďalej píše, že najlepšou ochranou pred týmto typom aplikácií, ktoré pristupujú k častiam a funkciám smartfónu, ku ktorým by nemali, je prevencia. V tomto prípade Google hovorí že v procese schvaľovania aplikácií zablokovala viac ako 790-tisíc aplikácií, ktoré porušovali pravidlá obchodu Google Play.

Google v rámci publikovanej správy ďalej píše, že sa im podarilo v minulom roku zablokovať inštaláciu viac ako 1,9 miliardy škodlivých aplikácií z platforiem tretích strán alebo iných .APK súborov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to je 300 miliónov viac blokovaných škodlivých aplikácií. Spoločnosť hovorí, že ich mechanizmus Google Play Protect sa výrazne zlepšil.

„Aj keď sme hrdí na to, čo sa nám podarilo dosiahnuť v spolupráci s našou komunitou vývojárov, vieme, že treba urobiť viac. Záškodníci budú aj naďalej vymýšľať nové spôsoby, ako obísť naše detekčné systémy, aby vystavili používateľov v nebezpečenstvo pre svoje vlastné zisky. Náš záväzok budovať najbezpečnejšiu a najužitočnejšiu platformu aplikácií na svete bude pokračovať aj v roku 2020 a budeme naďalej investovať do kľúčových oblastí bezpečnosti aplikácií…“ píše Google vo svojom blogu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Bezpečnosť Google Play Google Play Protect Súkromie

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close