SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

9 otázok a odpovedí, ktoré by ste mali poznať pred zajtrajším štartom rakety spoločnosti SpaceX

27. mája 2020 spoločnosť SpaceX odštartuje z Floridy s ľudskou posádkou, ktorú dopraví na ISS

Americká NASA dnes oficiálne potvrdila, že všetko pre štart rakety Falcon 9, za ktorou stojí spoločnosť SpaceX, je pripravené. Prečo je však tento štart tak dôležitým? Poďme sa nižšie pozrieť na 9 základných otázok a odpovedí, ktoré Vám poodhalia celé pozadie tohto štartu. Téme sa venoval portál  bbc.com.

Prečo súkromné spoločnosti budú voziť astronautov NASA? 

NASA plánuje už približne 2 dekády, že bude dopravovať svojich astronautov na ISS (International Space Station) svojpomocne. Po tom, ako raketa Space Shuttle Columbia v roku 2003 sa porúchala pri ceste späť na Zem (čo malo za následok smrť posádky), NASA sa rozhodla vyvinúť novú raketu, ktorá by ich dopravila na Mesiac. Nevyhnutným krokom k dosiahnutiu tohto cieľa bolo zapojiť do vývoja aj súkromné firmy. V roku 2014 NASA vyhlásila víťazov súťaže,  ktorými sa stali spoločnosti SpaceX a Boeing.

„Kto to je SpaceX?“

SpaceX je americká spoločnosť, za ktorou stojí Elon Musk. Spoločnosť bola založená ešte v roku 2002 s cieľom zredukovať náklady na cestovanie vesmírom a dosiahnutia cieľa v podobe Marsu. SpaceX bola prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá zmenila paradigmu v podobe toho, že jednotlivé raketové moduly sa „nevyhodia“, ale bude ich možné opätovne použiť. Okrem iného spoločnosť vyvíja ešte loď Starship, ktorá by mala poslúžiť na kolonizáciu Marsu. Jej vývoj je však ešte relatívne ďaleko od naplnenia tohto cieľa.

Elon Musk: „Chcem dostať ľudí na Mars predtým, než umriem“

Elon Musk_kolonizacia Marsu
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill), pngnames.com, Vosveteit.sk

Kto je to Elon Musk?

Elon Musk sa narodil v južne Afrike a svoje bohatstvo získal hlavne vďaka predaju služby PayPal spoločnosti eBay. Na tejto transakcii zarobil 160 miliónov dolárov. Muskovým hnacím motorom, ktorý stál za založením spoločnosti SpaceX, bola vízia, že ľudstvo sa stane skutočnou vesmírnou civilizáciou. Nie je to však jediná aktivita Elona Muska. Stojí napríklad aj za spoločnosťou Tesla, ktorá patrí k svetovým lídrom v elektromobilite, či stojí za projektom Hyperloop, ktorý je vysokorýchlostným dopravným systémom využívajúcim špeciálne tunely.

Prečo je štart tak dôležitým?

Americká NASA platí ročne milióny dolárov Rusku za to, aby dopravila ich kozmonautov na ISS prostredníctvom rakety Sojuz. Okrem iného posledný štart rakety s ľudskou posádkou z územia USA sa odohral ešte v roku 2011. Zároveň  pôjde o prvý let do vesmíru súkromnej spoločnosti s ľudskou posádkou.

rusky Sojuz
Zdroj: flickr.com (NASA’s Marshall Space Flight Center)

Čo je to Crew Dragon?

Crew Dragon je kozmická loď, ktorá dopraví astronautov na stanicu ISS. Okrem iného bola postavená na prepravu nákladu na obežnú dráhu. Navrhnutá je zároveň na prepravu maximálne 7 ľudí. Zároveň je vybavená rôznymi tryskami, ktoré jej umožňujú manévrovať vo vesmíre, vďaka čomu je schopná pripojenia sa vesmírnej stanici. 

Crew Dragon
Zdroj: NASA

Kto budú piloti rakety?

Prvými astronautmi súkromnej rakety spoločnosti SpaceX budú Dough Hurley a Bob Behnken. Ide o astronautov americkej NASA, ktorí už majú skúsenosť s letom a pobytom vo vesmíre. Obaja na obežnej dráhe strávili približne po 29 dní.

Astronauti
Zdroj: SpaceX.com

Čo búdu robiť astronauti na palube?

Vo svojej podstate budú niečo ako „kontrolórmi“. Raketa je totiž navrhnutá tak, aby celý proces zvládla v podstate sama. Majú skontrolovať dokovací systém, systém ovládanie, vrátanie procesu pristávania a podobne.

Crew Dragon
Zdroj: https://iss-sim.spacex.com/

Čo ak sa niečo pokazí?

V prípade, ak by sa niečo pokazilo, tak celý systém je vybavený záchranným mechanizmom, pomocou ktorého sa „zbavia“ nadbytočnej záťaže, napríklad motorov a podobne, a následne potom pomocou špeciálnych systémov pristanú na Zemi.

SpaceX Dragon
Zdroj: Twitter (SpaceX)

Čo bude nasledovať, ak test prebehne úspešne?

Ak tento test dopadne úspešne, tak SpaceX dostane „zákazku snov“ v objeme 2,6 miliardy dolárov, aby dopravovala astronautov na vesmírnu stanicu. Podobnú dohodu má aj spoločnosť Boeing.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close