Xiaomi

8. rokov dozadu spoločnosť Xiaomi predstavila svoj 1. smartfón. Spomeniete si na neho ešte?

Spoločnosť Xiaomi presne 8 rokov dozadu predstavila svoj prvý smartfón Xiaomi Mi 1, ktorý odštartoval úspešnú cestu jedného z najväčších výrobcov smartfónov súčasnosti.

Hoci spoločnosť Xiaomi vznikla ešte v  roku 2010, tak svoj prvý smartfón oficiálne predstavila až rok na to. Konkrétne 16. augusta 2011. Jednalo sa o  zariadenie  Xiaomi Mi 1, ktorého špecifikácie dnes neohúria pravdepodobne nikoho, ale v tom čase sa jednalo o jeden z najlepších telefónov dostupných na trhu.

Today is August 16. It's the 8th year anniversary of the first #Xiaomi phone launch, as well as the 9th year anniversary of #MIUI. Congrats to Jun Lei and the Xiaomi team!

Uverejnil používateľ Donovan Sung Piatok 16. augusta 2019

Xiaomi Mi 1

Xiaomi Mi 1  bol smartfón vybavený  4“ TFT displejom s hustotou pixelov ~245ppi, ktorého srdce tvoril duálny procesor Qualcomm MSM8260 (Snapdragon S3) v kombinácií s 1GB RAM a 4GB úložným priestorom. Okrem toho sa v tom čase smartfón mohol pochváliť veľkou batériou s kapacitou 1930mAh a 8-megapixelovou kamerou v kombinácii s 2-megapixelovou selfie kamerou. Spoločnosť smartfón ponúkala za 1999 Yuan, čo je po prepočte približne 270€. Zaujímavosťou bolo, že hoci smartfón bol predstavený v auguste, tak do distribúcie sa dostal až v októbri. Smartfón bol neskôr premenovaný na Xiaomi Mi 1S vo vybraných regiónoch sveta.

Xiaomi Mi 1
Zdroj: Wikipedia.org

Hlavná konkurencia Xiaomi telefónov v roku 2011

Spoločnosť Xiaomi sa v  tom čase pustila do vysoko konkurenčného boja. Dnes na trhu pôsobia  viac menej další 3 silní hráči, Samsung, Apple a Huawei (pozn. redakcie: a niekoľko ďalších menších). V tom čase ich boli však výrazne viac.

Hlavnými konkurentmi v  tom čase pre Xiaomi boli napríklad Samsung, ktorý v roku 2011 predstavil telefón Galaxy S2 (~400€) či  Galaxy Nexus (~550€), spoločnosť HTC, ktorá dlho bola popredným výrobcom smartfónov naprieč všetkými cenovými segmentmi. Jedným z ich TOP modelov bol napríklad HTC Titan so 4,7“ Super LCD displejom (~480€). Ďalej to bola fínska Nokia, ktorá v tom čase hájila farby operačného systému Windows Phone s viacerými zariadeniami, napríklad so smartfónov  Lumia 800 (440€). Ďalej to bola spoločnosť Motorola, ktorá predávala populárny smartfón  Razr (~480€), alebo japonský výrobca elektroniky Sony, ktorý v tom čase mal na trhu dostupne populárne smartfóny Experia Ray (~300€) a Experia Arc S (~380€), či taiwanský výrobca smartfónov HTC so zariadením Sensation XE (~470€). A samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na americký Apple s telefónom iPhone 4S (~550€).

Kde je Xiaomi dnes?

Spoločnosť Xiaomi dnes patrí medzi popredných výrobcov smartfónov v  globálnom meradle. V  súčasnosti sú 4. najväčším výrobcom smartfónov na svete. Ďalej, nedávno sa spoločnosť dostala do exkluzívne klubu Fortune Global 500 a zároveň sa pokladá za jedného z  technologikých tigrov Číny. Čerešničkou na torte je, že Xiaomi už nie je „len“ výrobcom smartfónov, ale stojí za kompletným ekosystémom od rôznych nositeľných zariadení, cez príslušenstvo do domácnosti, až po nábytok.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close