TECHNOLÓGIE

7nm architektúra AMD Zen 2 bude oproti svojmu predchodcovi niekoľkonásobne lepšia

O budúcej generácií procesorov Ryzen od spoločnosti AMD sme písali už niekoľkokrát. Pýchou novej generácie má byť nová 7nm architektúra s označením Zen 2, ktorá má posunúť výkon mainstreamových precesorov do úplne inej ligy. O aký nárast výkonu ale pôjde? Presné čísla sa dozvieme až na výstave CES 2019, kde nám budú nové procesory predstavené, no už dnes poznáme aspoň základný parameter novej architektúry a tým je nárast vykonaných inštrukcií za sekundu.

AMD Zen 2 – zabijak najnovších Intelov

Ako sme už spomínali, najväčšou prednosťou architektúry Zen 2 má byť obrovský nárast v počte inštrukcií za sekundu, ktorý má oproti predošlej generácii narásť o neuveriteľných 13%. Pre porovnanie, v prípade prechodu z architektúry Zen na Zen+ sa jednalo len o 3% nárast v počte vykonaných inštrukcií za jedinú sekundu. Informácie o náraste tohto základného „parametra“ boli zverejnené talianskym technologickým portálom Bits And Chips, ktorý dostal informácie od údajného „zamestnanca veľkej spoločnosti“. I keď to na prvý pohľad nevyzerá vôbec vierohodne, informácie budú podľa všetkého nakoniec pravdivé. Táto tajná osoba má na konte hneď niekoľko uniknutých informácií, medzi ktoré môžeme určite zaradiť aj informácie o procesoroch Intel Kaby Lake o ktorých informoval zdroj ešte dlho pred ich predstavením.

Ak budú tieto čísla naozaj aj v realite pravdivé, spoločnosť Intel by mala začať veľmi rýchlo rozmýšľať o svojich produktoch a produktových radách. Už dnešné Ryzen procesory 2. generácie výkonnostne porážajú aj najnovšie Intely, a to nehovoríme o ich oveľa menšej cenovke.

Minimálne osemjadro

Ďalšia informácia, na ktorej potvrdenie si budeme určite musieť počkať do výstavy CES 2019. Najnovšie špekulácie totiž hovoria o tom, že nová architektúra Zen 2 umožní spoločnosti AMD to, aby začala svoje procesory vybavovať ešte väčším množstvom jadier, čo by malo za následok obrovský nárast výkonu aj pri tých najlacnejších modeloch. Pod pojmom zvýšiť počet jadier aj pri najlacnejších modeloch si ale nepredstavujte žiadne 4 alebo 6 jadrá. Ambíciou spoločnosti AMD je poskytovať minimálne 8 jadier aj majiteľom najslabších procesorov Ryzen 3.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Techpowerup.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close