APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

7 málo známych aplikácií, ktoré sme v priebehu roka odporučili a do dnes ich aktívne používame aj my

Tieto aplikácie bezpochyby neprehliadajte. Svojou kvalitou vyčnievajú nad ostatnými

Rok 2020 sa nám pomaly, ale isto blíži ku koncu a spolu s jeho záverom vám prinášame prehľad zaujímavých aplikácií. Ide konkrétne o aplikácie, ktoré sme vám v priebehu roka odporučili a do dnes ich aktívne používame aj my. 

Pre zábudlivých: LokLok: Draw on a Lock Screen

LokLok: Draw on a Lock Screen je prvou aplikáciou z nášho výberu, ktorá patrí do kategórie užitočných. Poteší hlavne zábudlivých ľudí. Bezpochyby sa vám už stalo, že ste niečo plánovali, ale zabudli ste na to. Mnohí za účelom plánovania si robia poznámky, či upomienky. Nie je však ničím výnimočným, že na poznámky zabudneme, či notifikácie zrušíme ešte predtým, ako si ich  prečítame, alebo si ich jednoducho pozrieme, ale nakoniec sa nám ako keby vyparia z hlavy. Práve na tento problém reaguje aplikácia LokLok.

LokLok: Draw on a Lock Screen
LokLok: Draw on a Lock Screen
Developer: Impossible
Price: Free+

Najlepším riešením, ako na niečo nezabudnúť, je mať to stále na očiach. Nuž, a to práve robí táto aplikácia. Umožňuje totiž vytvorenie poznámok na uzamknutej obrazovke. Inými slovami, keď chytíte do rúk telefón, tak hneď uvidíte, čo ste mali v pláne, resp. čo musíte ešte spraviť.

Rýchle odkazy na aktivity a  aplikácie v notifikačnej lište

Jednou z vôbec najmladších aplikácií v tomto výbere, ktorú sme vám v minulosti dávali do pozornosti, je aplikácia Notification Shortcuts, ktorá je dostupnou v obchode Google Play zadarmo.

Notification Shortcuts
Notification Shortcuts

Aplikácia je schopnou vytvoriť odkazy na iné aplikácie, či aktivity v rozhraní notifikačnej lišty. Rovnako musíme spomenúť, že jej použitie je vcelku jednoduché. Po otvorení aplikácia kliknite na ikonu „?“ a vyberte si skratky, ktoré chcete vložiť do notifikačnej lišty. Následne budete mať v podstate z ktoréhokoľvek miesta vo vašom smartfóne prístup k vami zvoleným aplikáciám, či aktivitám.

Nedovolí nám nepovedať, že na to, aby ste mohli aplikáciu plnohodnotne využívať, tak je potrebné vypnúť optimalizáciu batérie pre aplikáciu. V inom prípade sa vám bude automaticky po pár desiatkach minút vypínať. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > Batéria a výkon > Aplikácie a šetrenie batérie > vyhľadajte aplikáciu > a nastavte žiadne obmedzenia.

Správa Bluetooth zariadení

Jedna z ďalších podarených aplikácií, ktorá vyčnieva nad ostatnými, je Bluetooth audio device widget – connect, play. Aplikácia vo všeobecnosti funguje ako správca Bluetooth zariadení. Užitočnou je obzvlášť v prípadoch, ak máte so svojim smartfónom spárovaných viacero Bluetooth zariadení.

Vo všeobecnosti aplikácia načítava všetky Bluetooth zariadenia a následne umožňuje vytvorenie odkazov pomocou widgetov na domovskej obrazovky, prostredníctvom ktorých sa môžete k zariadeniu pripojiť. Okrem iného samotné widgety je možné použiť nielen za účelom rýchleho spárovanie, ale aj ako informačný panel, napríklad o stave batérie, či na možnosť interagovania so zariadením.

Skener vo vrecku

AIRScanner je aplikáciou, na ktorú nedáme dopustiť. Častokrát pracujeme s bločkami, faktúrami, či inými dokumentami, ktoré buď musíme poslať ďalej, prípadne ich potrebujeme archivovať a podobne. Jedna možnosť ich je odfotiť. Nevýhodu to má v tom, že takto archivované dokumenty zaberajú extrémne veľa dát. Nehovor viac o tom, že pri fotke zachytíte aj iné veci, ako je len samotný dokument. A práve preto za týmto účelom využívame aplikáciu AIRScanner.

Aplikácia funguje veľmi jednoducho. Po jej otvorení sa môžete viac menej hneď pustiť do snímania dokumentov. Zosnímané dokumenty môžete následne orezávať, či upravovať. Napríklad môžete aplikovať rôzne filtre, aby bol text lepšie čitateľným. Následne môžete tieto skeny ďalej zdieľať vo formáte .pdf, napríklad pomocou e-mailu.

Sledovanie zásielok

Nakupovanie online v priebehu tohto roka nabralo na význame. Dôvodom sú obmedzenia, ktoré nám limitujú možnosti pohybu. A práve preto jednou z aplikácií, ktorá nájde hlavne v súčasnosti širšie využitie, je Sledovanie zásielok – Slovenská pošta, DHL, DPD, ktorá je schopnou aktívne monitorovať stav doručenia zásielok.

Mnohých určite poteší, že aplikácia je schopnou komunikovať so stovkami doručovateľských spoločností vrátane zahraničných firiem. Funguje na veľmi jednoduchom princípe. Vyplníte číslo objednávky (pozn. redakcie: ide o číslo udelené dopravcom) a následne si zvolíte spoločnosť, ktorá má na starosti doručenie balíka. Hotovo. Potom už len stačí potvrdiť vyhľadanie aktuálneho stavu dodávky.

Odinštalovanie nechcených aplikácií

Ak patríte medzi ľudí, ktorí častokrát sťahujú aplikácie do svojho zariadenia, tak potom by vám nemala v smartfóne chýbať aplikácia UnApp

Ide o veľmi jednoduchú aplikáciu, ktorá slúži na rýchle odstránenie softwaru z vášho smartfónu. Po jej otvorení zvolíte aplikácie, ktoré chcete odstrániť a následne pomocou pár kliknutí, ich viete dostať zo zariadenia preč. 

Mimochodom, ak by ste zo smartfónu chceli dostať vstavané aplikácie výrobcom, tak vám do pozornosti dávame návod, ako ich môžete odstrániť bez toho, aby ste robili root zariadenia.

Dvojfaktorová autentifikácia

Jednou z „najviac otravných“ aplikácií v dobrom slova zmysle, je Google Authenticator. Ide o aplikáciu, ktorej cieľom je ochránenie účtov používateľov vrátane peňazí.

Google Authenticator
Google Authenticator
Developer: Google LLC
Price: Free

Funguje na veľmi jednoduchom princípe. V súčasnosti mnohé služby vrátane platobných systémov ako je napríklad Paypal, umožňujú vytvorenie dodatočnej ochrany, aby sa vám niekto nenabúral do vášho účtu. Táto služby funguje spôsobom, že napríklad keď zadáte platbu, tak ju bude potrebné overiť pomocou externej aplikácie.

Ide o aplikáciu, ktorú bezpochyby odporúčame aktívne využívať a to hlavne v prípade bankových, či iných aplikácií tohto typu, s ktorými pracujete s financiami, aby ste zvýšili svoju ochranu pred prípadnými záškodníkmi.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close