Novinky

6 rád ako si dobre vybrať smartfón či inú elektroniku

Rozmýšľate nad tým, že si zaobstaráte nový smartfón, chytrú TV alebo inú elektroniku? Nuž, výber býva častokrát náročnejší a to hlavne keď máte obmedzený rozpočet a nechcete kúpiť mačku vo vreci.  Nižšie vám prinášame niekoľko rád, s ktorými ak sa budete riadiť pri výbere smartfónu či inej elektroniky tak sa vyhnete zlému výberu.

Za akým účelom si kupujete smartfón?

Za akým účelom si kupujete smartfón? Je pre vás dôležité  telefonovanie, sledovanie seriálov počas cestovania do práce alebo na prácu či nebodaj na hranie hier? Túto otázku si musíte povedať hneď na začiatku lebo smarfón, s ktorým chcete „len“ telefonovať nepotrebuje žiaden extra výkon. Cenovo to znamená, že sa nemusíte pozerať po telefóne, ktorý stojí rádovo stovky €. Na druhej strane ak patríte medzi milovníkov hier a neviete si bez nich predstaviť deň tak sa pripravte, že si za tento luxus priplatíte.

Aký výkon smartfónu je pre vás ideálny?

Ak ste si povedali, že chcete telefón len za účelom prezerania webstránok či telefonovanie tak vás potešíme. Nepotrebujete žiadne „monštrum“, postačí vám základný smartfón v cenovej kategórii okolo 100€-130€. V tomto prípade budete pozerať skôr po iných parametroch ako je napríklad operačný systém či dizajn zariadenia. Na výber máte z chytrých zariadení buď Android alebo Windows Phone. V tejto cenovej kategórii vám odporučíme skôr  telefón s Windowsom. Dôvodom je lepšia optimalizácia operačného systém. Na druhej strane však pri voľbe Windows telefónu očakávajte obmedzenia v podobe nedostatku aplikácií, na druhej strane získate telefón, ktorý je svižný a nebude vám po niekoľkých mesiacov sekať či mrznúť. Čo sa týka dizajnu tak to necháme na vás.

Zdroj: pexels.com

Ak uvažujete o tom, že chcete so smartfónom aktívne pracovať a zahrať si sem tam nejakú hru tak sa budete musieť pozerať aj po iných parametroch. Tými najdôležitejšími sú procesor, operačná pamäť, grafických čip a úložný priestor. Ak sa budete držať podľa nasledujúcich pravidiel tak zvýšite pravdepodobnosť, že si vyberiete správne. Pri porovnaní procesorov sa nepozerajte len na počet jadier, tie vám veľa nepovedia. V Súčasnosti existuje viacero výrobcov procesorov, ktorí kladú dôraz na rôzne aspekty. Medzi renomované značky patrí napríklad spoločnosť Qualcomm alebo Mediatek. Avšak vybraní výrobcovania ako je napríklad Samsung či Huawei využívajú dokonca svoje vlastné procesory preto v prípade smartfónov vyššej cenovej kategórie by ste mali „open mind“ čo sa týka značky procesora.  Drahý telefón však hneď nie je zárukou, že v ňom nájdete najvýkonejší procesor. Pozerajte sa nie len na pracovnú frekvenciu a počet jadier, ale aj na výrobnú technológiu, ktorou bol procesor vyrobený. K tým novším a výkonnejším  procesorom patria procesory vyrobené 14-nm technológiou alebo 10-nm technológiou. Ak je to však pre vás stále španielska recenzie tak sa nebojte nechať si poradiť. Internet je plný odborných recenzií, treba len hľadať a čítať.

Zdroj: Snapdragon

Nezabudnite dbať ani na RAM a úložný priestoru

V prípade, že telefón chcete využiť aj na iné úlohy ako je telefonovanie či smskovanie alebo občasné surfovanie po internete tak dbajte aj na veľkosť operačnej pamäte RAM. Držte sa pravidla, že čím väčšia hodnota tak tým lepšie. Pri aktuálnych potrebách náročnejších hier a aplikácií chcite aspoň 3GB a viac. Nezabudnite ani na to, že nedostatok úložného priestoru je obmedzujúca. Pozerajte po telefóne minimálne s 32 a viac GB úložným priestorom. Prípadne aby telefón disponoval slotom pre pamäťovú kartu, s ktorou rozšírte úložný priestor ďalší priestor.

Konektivita smartfónu je dôležitá

Wi-Fi dnes má dnes každý telefón. O tú sa teda zaujímať nemusíte. Dbajte skôr o to, aby telefón disponoval technológiou 4G. Následne ak telefón disponuje danou technológiou skontrolujte si ešte pásma, s ktorými je smartfón kompatibilný, a ktoré podporuje aj váš operátor. Výkonným smartfónom by nemala chýbať ani stále rozširujúca sa konektivita v podobe USB Type – C konektora či  NFC technológie, ktorú využijete napríklad pri bezkontaktných platbách. Ďalšou novinkou, ktorá sa pomaly, ale isto rozširuje je aj bezdrôtové nabíjanie. Nezabúdajte tiež ani na základné technológie, ktoré by nemali chýbať ani v tých lacnejších zariadeniach ako je napríklad GPS, Bluetooth a ďalšie.

Zdroj: pexels.com

Výdrž smartfónu

Nuž, ak je pre vás výdrž smartfónu dôležitá tak sa riaďte pravidlom – menší displej + menšie rozlíšenie displeja + väčšia kapacita = vyššia výdrž. Spotreba smartfónu však závisí aj od samotného odladenia systému v smartfóne. Vo všeobecnosti však ak siahnete po smartfóne s vyššou kapacitou od 2800mAh a viac tak so smartfónom by ste mali vydržať minimálne jeden deň aktívnej práce.

Neviete si aj napriek tomu vybrať vhodný telefón? Nechajte si poradiť odborníkmi

Keď pozeráte po novom smartfóne a hlavne vo vyšších cenových kategóriách tak dbajte aj na názor odborníkov. Existuje viacero stránok kde môžete nájsť odborné recenzie. Preto vám na záver radíme – čítajte a pýtajte sa.

Zdroj: vlastný, obrázky: Pexels.com

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close