5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

Aké frekvencie budú využívať slovenské 5G siete, aké máme očakávať rýchlosti, či aké benefity nová sieť prinesie? Prinášame vám stručný prehľad všetkých dôležitých informácií

5G
Zdroj: Vosveteit.sk a pixabay.com

Na Slovensku5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G sietí a s čím máme počítať na našom území? Všetky podstatné informácie nájdete nižšie v dnešnom článku.

Sieť

Stavebným kameňom nových 5G sietí je rozhodne samotná 5G infraštruktúra. Väčšina ľudí si však mylne myslí, že na spustenie nových 5G sietí treba vybudovať spleť nových obrovských stožiarov, ktoré „zamoria“ územie ešte viac, ako je tomu v dnešných dňoch. V prípade plošného pokrytia celého Slovenska je však táto predstava skreslená. Hlavným stavebným kameňom 5G sietí na našom území bude pásmo 700 MHz. Ďalšími nosnými pásmami budú 1800 MHz pásmo a 3,4 GHz až 3,8 GHz pásma. Využívané však budú aj ďalšie pásma ako pásmo 900 MHz, ako aj frekvencie z frekvenčných pásiem 1500 MHz a 26 GHz, ktoré plánuje Regulačný úrad priradiť operátorom až polovici roku 2022, samozrejme v prípade, ak o ne prejavia záujem. Zároveň treba dodať, že Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb už vysúťažilo 5G frekvencie z frekvenčného pásma 700 MHz a zostatku z frekvenčných pásiem 900 MHz a 1800 MHz len nedávno. Slovensko ako krajina si vďaka súťaži prišla na viac ako 100-miliónov €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pokiaľ patríte medzi menej zbehlých v oblasti telekomunikácií, samotné frekvenčné pásma vám nemusia nič hovoriť. Preto si určite treba uvedomiť viaceré fakty, ktoré z vyššie uvedených frekvencií vyplývajú. V prvej „vlne“ vytvárania 5G sietí bude využívaných prvých 5 vyššie spomínaných pásiem. Treba však spomenúť, že veľká časť pásiem sa využíva už dnes, napríklad na televízne vysielanie, či na vytváranie lokálnych sietí. V prípade plošného pokrytia tak nebude nutné vytvorenie nových stožiarov, keďže bude postačovať iba výmena starých vysielačov za novšie 5G vysielače, ktoré budú pracovať na tých istých frekvenciách.

V prípade hustejšie obývaných oblastí musíme počítať s budovaním novej infraštruktúry, no zatiaľ nie až v takom rozsahu, ako by si väčšina z nás predstavovala. 5G signál na vyšších frekvenciách bude logicky horšie „putovať“ medzi budovami. Pre zabezpečenie vyšších prenosových rýchlostí a stability tak bude nutná úprava aktuálnych, ako aj vybudovanie nových vysielačov. Aktuálna legislatíva však motivuje samotných operátorov ku spolupráci pri budovaní infraštruktúry, takže môžeme očakávať, že výstavba budúcich 5G sietí najmä v zastavaných oblastiach nebude taká masívna.

Už existujúce 5G siete

5g siet pokrytie slovenska
Zdroj: speedtest.net/ookla-5g-map

I keď možnosť otestovania 5G siete na Slovensku zatiaľ mala iba malá časť z nás, v pomerne malých podmienkach a testovacích prevádzkach na našom území fungujú už dve 5G siete od dvoch operátorov. Ešte koncom roka 2019 spustil svoju testovaciu 5G sieť operátor 4ka v Banskej Bystrici. V tomto roku sa ku nemu pridal aj operátor O2, ktorý v Bratislave spustil testovaciu 5G sieť fungujúcu v 4 mestských častiach – v Petržalke, Ružinove, Dúbravke a Karlovej Vsi.

5G MAPA Bratislava
Zdroj: O2

Existujúce 5G siete aktuálne dosahujú pomerne sľubné prenosové rýchlosti na úrovni niekoľkých stoviek Mbps, respektíve až nad úrovňou 1 000 Gbps v prípade sťahovania. Taktiež treba spomenúť, že v prípade 5G sietí hovoríme o mimoriadne nízkej latencii na úrovni niekoľkých ms, čo je oproti niekoľkým 10 ms v prípade LTE sietí obrovský rozdiel najmä pri moderných aplikáciách, ktoré sa iba pomaly dostávajú do praxe.

Aktualizované 11.12.2020 (spustenie 5G siete spoločnosťou Telekom)

Spoločnosť Telekom na území Bratislavy spúšťa 5G sieť. Konkrétne v mestských častí Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves. Spoločnosť dodala, že ju bude postupne rozširovať naprieč celým územím Slovenska. Zároveň Telekom počas predstavenia prezradil, že (zatiaľ) očakávané maximálne rýchlosti by mali dosahovať úroveň do 600 Mbps / 80 Mbps. Aktuálnu mapu pokrytia si môžete pozrieť nižšie.

Slovak Telekom mapa pokrytia 5G_bratislava
Zdroj: Telekom

Prednosti 5G siete

Moderné 5G siete však nie sú iba o prenosových rýchlostiach v prípade sťahovania či nahrávania dát. Využitie 5G sietí v praxi však prináša úplne nové obzory v oblasti využitia. V budúcnosti pôjdu do popredia najmä streamovacie služby, ale nie iba tie, ktoré poznáme dnes. Reč je aj o streamovacích herných službách, či o službách využívajúcich virtuálnu realitu. Vpred pôjdu aj technológie v rámci internetu vecí, či technológie zapojené do inteligentnej infraštruktúry miest, obcí, či výrobných závodov atď. Práve tieto subjekty budú z 5G sietí profitovať najviac – okamžitá komunikácia zariadení v reálnom čase totižto otvára úplne nové obzory využitia aktuálnych technológií. Otáznik visí aj nad komunikáciou dopravných prostriedkov medzi sebou v reálnom čase, či podobné, zatiaľ sci-fi znejúce technológie.

Na plne funkčné 5G si ešte počkáme

Všetky vyššie spomenuté výhody 5G sietí znejú naozaj výborne, no je stále otázne, ako skoro sa do takéhoto bodu na Slovensku dostaneme. V prípade použitia 5G sietí na mobilných zariadeniach môžeme hovoriť zrejme o horizontoch niekoľkých mesiacov, pričom ku veľkému posunu v prípade pokrytia by mohlo dôjsť už nasledujúcom roku. Vízia inteligentných miest je však zrejme v našich podmienkach stále v nedohľadne. Už pri pohľade na samotnú mapu pokrytia okolitých krajín 5G sieťou je jasné, že sme v naozaj veľkom sklze a máme čo doháňať.

5G smartfónov už máme aj na našom trhu pomerne dosť

Ďalším kľúčovým aspektom pri adaptácii 5G sietí v našej krajine bude dostupnosť 5G smartfónov na našom trhu. Už začiatkom tohto roka sa na náš trh dostali viaceré 5G zariadenia, no ako sa dalo očakávať, cenovo boli v segmente nie príliš cenovo dostupných. Postupom času sa však aj na našom trhu začali objavovať dostupnejšie 5G zariadenia (napr. Xiaomi Mi 10 Lite,..), ktoré sa už pomaly ale isto začínajú aktívne používať aj v našich končinách. Treba pritom spomenúť, že podľa aktuálnych informácií by nemalo dôjsť ku nutnej výmene existujúcich SIM kariet kvôli 5G, čo je určite o starosť menej pre budúcich testerov 5G sietí.

5G smartfony
Zdroj: Vosveteit.sk, flickr.com (Kārlis Dambrāns)

Strašiak a raj pre milovníkov hoaxov

Rozširovanie 5G sietí najmä v zahraničí spustilo obrovskú vlnu kontroverzie, ktorá takmer vôbec neobsahovala konštruktívnu kritiku. Práve naopak, 5G siete sa stali terčom hoaxov a falošných správ, ktoré sa v našich končinách v poslednej dobe celkom rýchlo rozšírili. Od umierajúcich vtákov, zomieranie hmyzu, zmeny DNA až po šírenie ochorenia COVID-19. Internet je naozaj bohatý na takéto výplody fantázie, ktoré nie sú založené na žiadnych vedeckých štúdiách, faktoch, či vedeckých poznatkoch. Tejto téme však už nechceme dávať taký priestor, keďže sme sa jej venovali už niekoľkokrát, napríklad aj v našom článku z júna, kde boli prezentované výsledky vedeckej štúdie COMARu, ktoré boli zverejnené aj v renomovaných vedeckých časopisoch.

Na záver dodávame, že všetky dôležité informácie o 5G sieťach v našich končinách nájdete priamo na stránkach Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre