BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

50-ročný muž oklamal tisíce ľudí. Pomocou DeepFake technológie predstieral, že je mladou kočkou

Tentokrát išlo o vtip, ktorým sa podarilo nachytať tisíce ľudí. V rukách „nesprávnych ľudí“, môže DeepFake technológia spôsobiť však reálne problémy.

Technológie napredujú neuveriteľným tempom dopredu a to, čo bolo niekoľko rokov len vytúženým snom, dnes je realitou. Skvelým príkladom, ako rýchlo technológie napredujú dopredu, sú napríklad diela od Jules Verne, ktorý vo svojich knihách predpovedal ponorku, cestu na Mesiac a ďalšie technológie, ktoré v tom čase zneli ako z iného sveta. Dnes sú však realitou. Prípadne známa kniha R.U.R od Karla Čapeka, ktorý písal o robotoch v spojitosti s technológiami a ich možným zneužitím a nástrahami, ktoré z tejto technológie plynú do budúcna. V čase, keď prišiel s týmito myšlienkami, predstava a robotoch bola nanajvýš ako prístrojoch, ktoré automatizujú niektoré základné úlohy. Dnes je však realita úplne iná, viaceré stroje sú schopné robiť vlastné rozhodnutia na základe skúsenosti, ktoré v minulosti získali. Inými slovami, získali (zatiaľ) čiastočnú autonómiu. To je aj jeden z dôvodov, prečo Isaac Asimov vytvoril 3 základné pravidlá robotiky.

Jednou z aktuálne často diskutovaných tém, ktorá môže v budúcnosti narobiť mnoho nepríjemnosti, je technológia DeepFake. A to aj napriek tomu, že vyzerá nevinne. V minulosti sme mohli mnohokrát vidieť, ako táto technológia vložila slová do úst politikov, či iných známych osobností, ktoré nikdy nepovedali. Skvelým príkladom je iniciatíva RepresentUs, ktorá publikovala na serveroch YouTube viacero videí za využitia tejto technológie, aby upozornila na problém, ktorý máme predo dvermi. Jedno z videí si môžete pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z mladej ženy sa vykľul muž v najlepších rokoch

Najnovšie zahraničné sociálne média zaplavili fotografie ženy, ktorá získala tisíce odberateľov, zdieľaní, či lajkov na svoje fotografie. Na fotografiách sa fotila najme spolu s motorkami. Cieľom tejto ženy bolo, jednoducho spropagovať motorky ako také a vyrozprávať príbeh, ako sa o ne stará. Bola však na fotografiách skutočne žena? Asi nikomu by nenapadlo, že nie. Nuž, nakoniec autorka týchto fotografií a Twitter účtu, nebola autorkou, ale autorom, ktorý nedávno odhalil tento „kanadský vtip“. Za týmto účelom autor Twitter účtu využil službu FaceApp a ďalšie nástroje na editovanie fotografií. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko fotografií, ktoré oslovili tisíce ľudí. Na tému upozorňuje portál futurism.com.

Otázkou však je, prečo by to niekto robil? Zonggu prezradil, že to robil viac menej len preto, že sa chcel podeliť o svoj príbeh, ako sa stará o motorky. Ďalej dodal, že to chcel okoreniť, lebo nikto nečíta statusy od muža v strednom veku starajúceho sa o svoju motorku.

„Nikto nebude čítať, ako sa bežný muž v strednom veku stará o svoju motorku a ako sa fotografuje…“ uviedol Zonguu, ktorý ďalej dodal: „Teraz dostávam aj 1 000 lajkov, hoci predtým som bežne dostával menej ako 10. Nechal som sa uniesť, keď som sa snažil spraviť roztomilejším.“.

Len pre zaujímavosť v čase, kedy sa Zonggu priznal k tomuto kroku, tak mal 19-tisíc sledovateľov. Dnes ich má už viac ako 24-tisíc.

Toto je len ďalší príklad fascinujúcich a často bizarných aplikácií využívajúcich technológiu Deepfake. Aj keď bol žart tohto človeka relatívne neškodný, môže mať táto technológia skutočne desivé a nebezpečné dôsledky – najmä ak sa dostane do nesprávnych rúk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close