42 najväčších asteroidov v Slnečnej sústave: Európska vesmírna agentúra zachytila najostrejší záber každého z nich

Pri príležitosti 42. výročia Stopárovho sprievodcu galaxiou vydal tím astronómov tento záber.

42 najväčších asteroidov v sústave
Zdroj: ESA

Naprieč celou našou Slnečnou sústavou existuje nespočetné množstvo asteroidov, od tých úplne malých až po tie veľké. Nedávno sa tímu astronómov z European Southern Observatory podarilo pomocou teleskopu Very Large Telescope získať čo najostrejší záber 42 najväčších asteroidov v sústave, píše portál Universe Today.

Tieto asteroidy sa nachádzajú v asteroidovom páse, medzi plantami Mars a Jupiter. Zábery na kozmické objekty uzreli svetlo sveta počas 42. výročia knihy Stopárov sprievodca galaxiou, od Douglasa Adamsa. V tomto diele bolo práve číslo 42 odpoveďou na „ultimátnu otázku života, vesmíru a všetkého.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na počesť tohto diela astronómovia vydali nielen snímky jednotlivých asteroidov, ale aj štýlovú grafiku, na ktorú sa môžete pozrieť nižšie.

42 najväčších asteroidov v sústave
Zdroj: ESA

„Len tri objekty hlavného asteroidového pásu, Ceres, Vesta a Lutetia, boli zachytené vo vysokom rozlíšení,“ vyjadril sa astronóm Pierre Vernazza.

Objekty v asteroidovom poli

Tieto objekty boli preskúmané počas misie americkej NASA, Dawn a Európskej vesmírnej agentúry, Rosetta. Dnes sa však vo vysokom rozlíšení môžeme pozrieť na 42 objektov. Na monumentálnom projekte sa podieľalo až 67 astronómov. Tí vo svojej práci vysvetlili, že cieľom výskumu bolo rekonštruovať 3D modely a hustotu týchto asteroidov. To docielili pomocou nástroju SPHERE (pozn. redakcie: Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch).

„Dáta z vedeckého nástroju SPHERE, spolu s dátami svetelnej krivky nám pomohli vytvoriť 3D model pre každý so 42 objektov,“ píše sa v práci.

Tvrdia, že nástupca teleskopu Very Large Telescope, s názvom Extremly Large Telescope im umožní študovať objekty v asteroidovom páse, ktoré majú priemer 35 až 80 km a krátery s priemerom od 10 do 25 km. Ak sa im podarí spojiť inštrument SPHERE s týmto teleskopom, podobné modely by mohli vytvoriť aj z objektov v Kuiperovom páse. Ten sa nachádza za obežnou dráhou Neptúnu.

Väčšina zachytených asteroidov má väčší priemer, ako 100 km. Dva najväčšie asteroidy, Ceres a Vesta mali priemer 940 a 520 km. Dva najmenšie asteroidy, Urania a Ausonia, mali len okolo 90 km. Počas práce vedci zistili, že pozorované asteroidy môžu rozdeliť do dvoch rodín. Niektoré sú okrúhle, ako Ceres, alebo Hygiea, zatiaľ čo iné majú komplikovanejší tvar. Z druhej rodiny asteroidov vyniká napríklad Kleopatra, ktorá má tvar psej kosti.

42 najväčších asteroidov v sústave
Zdroj: ESA

Zároveň sa zistilo, že sa kompozícia asteroidov dramaticky líši. Najlepšia teória je, že objekty vznikali v rôznych častiach Slnečnej sústavy. Menej husté objekty mohli napríklad vzniknúť v oblasti za obežnou dráhou Neptúnu. Tie hustejšie napríklad v regiónoch, ktoré sú bližšie. S príchodom nového teleskopu budú môcť zachytiť ešte viac objektov, ktoré sa v asteroidovom páse nachádzajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre