4 málo známe funkcie vo Windowse 10, ktoré stoja za povšimnutie. Využívate ich?

Operačný systém Windows 10 v sebe ukrýva množstvo dobrých funkcií, o ktorých možno neviete. Tieto 4 z nich určite stoja za pozornosť

Windows 10 virtualna plocha
Zdroj: Vosveteit.sk

Vývojári spoločnosti Microsoft sa každoročne snažia do operačného systému Windows 10 vniesť nové funkcionality, ktoré majú pomáhať používateľom a zefektívňovať ich prácu s počítačom. Nie všetci z nás však dokážu z počítača získať maximum, keďže veľká časť používateľov o pokročilejších systémových funkciách ani nevie. Dnes si teda spoločne ukážeme 4 pokročilé funkcie, ktoré určite stoja za vyskúšanie.

Zdieľanie medzi blízkymi zariadeniami

Ako už napovedá samotný názov, funkcia „Zdieľanie medzi blízkymi zariadeniami“ umožňuje zdieľanie súborov medzi zariadeniami prostredníctvom bezdrôtového pripojenia. Ide o bezdrôtové zdieľanie súborov a iného obsahu prostredníctvom pripojenia Wi-Fi a Bluetooth, takže obe zariadenia musia disponovať oboma typmi bezdrôtového pripojenia. Bluetooth sa využíva na spojenie zariadení, pričom pripojenie cez Wi-Fi umožňuje samotný prenos súborov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
windows 10 nearby share sk
Zdroj: vlastný

V praxi ide o podobnú funkciu ako AirDrop od spoločnosti Apple, či nová funkcia Nearby Share na zariadeniach s najnovšou verziou Androidu. Ak chcete funkciu „Zdieľanie medzi blízkymi zariadeniami“ využívať na zdieľanie medzi zariadeniami v blízkom okolí, stačí otvoriť Nastavenia – Systém a položku Zdieľané možnosti. V otvorenej ponuke následne stačí funkciu „Zdieľanie medzi blízkymi zariadeniami“ zapnúť a zvoliť, s ktorými zariadeniami v okolí môže vaše zariadenie zdieľať alebo prijímať obsah. Funkciu je možné spárovať aj so smartfónom cez aplikáciu Váš telefón.

Schránka

Ďalšou pokročilou funkciou na zozname je Schránka, ktorá taktiež slúži na zdieľanie obsahu medzi dvomi zariadeniami. Ide však o funkciu limitovanú na možnosti kopírovania a prilepovania identického obsahu na rôznych zariadeniach, ktoré sú prihlásené pod vašim účtom. Funkcia, ktorá je po anglicky známa ako „Cloud Clipboard“ využíva cloudové úložisko, do ktorého sa ukladajú vaše snímky obrazovky, či iný kopírovaný obsah.

windows 10 pokrocile funkcie 2 schránka
Zdroj: vlastný

Po automatickom uložení (voliteľné) do cloudového úložiska je tak možné prilepenie obsahu na ďalšom zariadení, pričom k dispozícii je aj história ukladania do schránky. Vďaka tomu môžte vytvoriť napríklad niekoľko snímok obrazovky, ktoré následne postupne prilepíte cez históriu schránky na vašom druhom zariadení.

Funkciu Schránka stačí Zapnúť a zvoliť požadované funkcionality (históriu a automatickú synchronizáciu). Funkciu nájdete v Nastaveniach – Systém – Schránka.

Resource Monitor

Trápi vaše zariadenie nízky výkon, poprípade časté sekanie a neviete, v čom môže tkvieť problém? Ak si myslíte, že ide o prípadnú hardvérovú chybu, alebo sa chcete bližšie pozrieť na to, koľko jednotlivé aplikácie „žerú výkonu“, určite skúste funkciu Resource Monitor. Funkcia zobrazuje o niečo komplexnejšie informácie o výkone jednotlivých komponentov ako samotný Správca úloh. Ak ste teda o niečo technicky zručnejší, môžete prostredníctvom tohto nástroja odhaliť niektoré hardvérové nedostatky. Funkciu nájdete jednoducho cez vyhľadávací panel po zadaní výrazu „Resource Monitor“.

windows 10 pokrocile funkcie 3 resource monitor
Zdroj: vlastný

Monitor spoľahlivosti

Poslednou funkciou, ktorú si dnes predstavíme, je Monitor spoľahlivosti. Táto funkcia slúži podobne ako vyššie spomenutý Resource Monitor na sledovanie stavu vášho počítača. V tomto prípade však máte k dispozícii naozaj stručný prehľad o vykázaných chybách, či už o zlyhaniach aplikácií, zlyhaniach samotného systému Windows, ale ďalšie dôležité informácie týkajúce sa systémových chýb. Funkciu taktiež nájdete pomerne rýchlo a jednoducho cez vyhľadávací panel a zadaní hesla „Monitor spoľahlivosti“.

windows 10 pokrocile funkcie monitor spolahlivosti
Zdroj: vlastný
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre