fbpx
ANDROIDSpravodajstvo

4 funkcie, ktoré sa plynúcim časom „naučil“ Android, ale u nás nie sú stále dostupnými

Nie každá nová funkcia zavíta aj do nášho regiónu

Android je veľmi šikovným operačným systémom, ktorý je z roka na rok o niečo chytrejším a intuitívnejším. Rovnako je to aj s funkciami, ktoré postupne pribúdajú. Keď sa pozrieme na Android z pred niekoľkých rokov a dnes, tak môžeme povedať, že ide v podstate o „iné“ operačné systémy. Nie však všetky funkcie, ktoré medzičasom pribudli, sú dostupným vo všetkých regiónoch sveta. A práve preto by sme Vám chceli dať do pozornosti niektoré z nich, ktoré v našom regióne bohužiaľ nie sú (zatiaľ) dostupnými.  Poďme sa teda spolu pozrieť na funkcie, ktoré u nás oficiálnou cestou nevyskúšate.

Emergency Location Service (ELS)

ELS, alebo Emergency Location Service je jednou zo služieb, ktorá nie je v našom regióne bohužiaľ dostupnou. Ide o službu, ktorá si dala za úlohu skrátiť čas príchodu pomoci v prípade núdzových situácií. Predstavená bola ešte v roku 2016 a dostupnou je približne pre 800-miliónov používateľov. Ide o funkciu, ktorá zdieľa nastavenia jazyka Vášho telefónu vrátane polohy v prípadoch, kedy vytáčate miestne tiesňové volania v lokalitách, kde je dostupná funkcia ELS. Ak nehovoríte miestnym jazykom, tak pohotovostní operátori môžu získať rýchlejšie informácie o Vašej polohe vrátane informácie o jazyku, ktorým rozprávate, aby zaistili tlmočníka.

Android Auto

Android Auto je jednou z ďalších žiadaných a populárnych služieb. Hoci sa táto služba dá rôznymi okľukam plnohodnotne používať aj v našom regióne, tak aj napriek tomu nie je stále oficiálne podporovanou. Ide o službu, ktorá je schopná vytvoriť akési multimediálne centrum vo Vašom aute pomocou smartfónu. Vo svojej podstate ponúka optimalizované aplikácie (~3 000) pre používanie v aute. Nechýbajú medzi nimi navigácie (zatiaľ len Google Mapy a Waze), rôzne aplikácie na prehrávanie multimediálneho obsahu, hlasové ovládanie a podobne.

Android Auto
Zdroj: VoSveteit.sk

Lookout by Google

Lookout by Google je aplikácia, ktorú väčšina z nás pevne veríme, že nikdy nebude potrebovať. Dôvodom je, že ide o aplikáciu, ktorá ľuďom „dáva oči“, ktorí majú problémy so zrakom. Hoci aplikácia je dnes dostupnou aj v našom regióne, tak aj napriek tomu nie je optimalizovanou. Inými slovami, v našom regióne je nevyužiteľnou. Vo svojej podstate robí to, že dokáže opísať zosnímaný objekt a povedať Vám, na čo sa pozeráte. Okrem iného je schopná pomocou kamery napríklad prečítať text a podobne. Aktuálne je využiteľnou pre ľudí, ktorí rozprávajú po anglicky, francúzsky, nemecky, či španielsky.

Lookout by Google
Zdroj: Google Play
Lookout von Google
Lookout von Google
Developer: Google LLC
Price: Free

„Earthquake alerts“

Hoci väčšie zemetrasenia nie sú v našich končinách vôbec bežnými, tak aj napriek tomu ide o vcelku užitočnú funkciu, hlavne ak často cestujete do rizikových oblastí mimo našej krajiny. Ide o funkciu, ktorú spoločnosť Google oficiálne predstavila len niekoľko dní dozadu. Dostupnou je však zatiaľ len na území USA. Služba v Amerike využíva dáta z približne 700 seizmometrov, pričom v prípade zaevidovania zemetrasenia v blízkosti používateľa, automaticky odošle o tom notifikáciu. Ide tak o funkciu, ktorá dokáže v rizikových situáciách ponúknuť používateľom smartfónov mierny náskok, aby sa mohli dostať do bezpečia. Pevne veríme, že túto funkciu nebudeme v našom regióne nikdy nepotrebovať. Mimochodom, vedeli ste, že oblasť v Malých Karpatoch od Bratislavy až po Vrbové je potenciálne náchylnou na zemetrasenia?

Via Android blog

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close