Pracovné ponuky
Spravodajstvo

3 technologické trendy, ktoré nám priniesol rok 2019 v oblasti smartfónov

Pozrite si 3 technologické trendy, ktoré nám priniesol rok 2019 v oblasti smartfónov, a s ktorými sa budeme stretávať aj v roku 2020.

Rok 2019 bol rokom, kedy mobilný priemysel napredoval rýchlim tempom. Bolo predstavených viacero technologických noviniek, z ktorých sa mnohé uchytili a s veľkou pravdepodobnosťou pretrvajú ešte dlhšie obdobie. My sme si vybrali 3 z nich, ktoré zažili rozmach v minulom roku, a pravdepodobne sa s nimi budeme ešte aj dlhšiu dobu stretávať, a to aj v kategóriách smartfónoch s nižšou cenou.

3 trendy, ktoré posunuli mobilný priemysel dopredu

Čítačka prstov v displeji

Prvým trendom, ktorý „zaviedol“ rok 2019 je skener odtlačkov prstov v displeji,  a to aj napriek tomu, že prvé zariadenia s touto technológiou sme mohli vidieť už v roku 2018 (napríklad smartfón Vivo X20 Plus), ale jej skutočný rozmach nastal až v roku 2019.

Xiaomi Mi 9T Skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

V súčasnosti sa pomaly, ale isto dostávajú aj do smartfónoch strednej triedy (napr. Xiaomi Mi A3, Mi 9T…) a tento trend bude v budúcom roku bezpochyby pokračovať. Myslia si to aj analytici zo spoločnosti Canalys, ktorí odhadujú, že ťahúňmi v tejto oblasti budú spoločnosti ako Xiaomi, Oppo, Huawei či Vivo.

Pop-up selfie kamera a kamera vo výreze

Ďalší trend, ktorý priniesol rok 2019 je nepriamo spojený so zväčšovaním sa displejov a zmenšovaním sa hrán okolo nich. Tento trend totiž logicky vyústil do toho, že výrobcovia smartfónov museli vymyslieť čo s prednou kamerou. Niektorí ju začali umiestňovať do rámčeku smartfónu, kedy sa po jej zapnutí vysunie, a druhí zas začali do displejov robiť výrezy, v rámci ktorých je umiestnená kamera.

Xiaomi Redmi Note 7 recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyzerá to tak, že tento trend bude pokračovať minimálne ešte v priebehu budúceho roka. Následne bude pravdepodobne nahradený kamerou pod displejom, ktorá sa očakáva, že bude predstavená v priebehu budúceho roka. Druhým dychom však treba dodať, že technológia kamery pod displejom je vhodným riešením len pre AMOLED displeje, sú totiž tenšie ako LCD displeje, a tak umožňujú lepšiu priepustnosť svetla.

Roztrhlo sa vrece s počtom kamier a ich rozlíšením

Jedným z ďalších trendov, ktoré prispeli ku skvalitneniu mobilného priemyslu je posun v oblasti kvality kamier, a to aj v kategórii smartfónov strednej triedy.

Redmi Note 7 kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Štandardom sa stalo, že súčasné smartfóny, a to aj tie lacnejšie, sú dnes doručované na trh s dvomi, ak nie s tromi kamerami. Okrem toho, v nich často  nájdeme aj snímač Sony IMX586, ktorý sme mohli v úvode roka vidieť len vo vlajkových lodiach, a dnes ho nájdeme aj v lacnejších smartfónoch. Zároveň výrobcovia začali zvyšovať aj rozlíšenie kamier. Dnes už nie je ničím výnimočným, ak hlavný snímač má 48 megapixelov. S vysokou pravdepodobnosťou, tento trend zvyšovania počtu snímačov a ich rozlíšenia bude pokračovať aj v budúcom roku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close