Pracovné ponuky
Spravodajstvo

3 technologické trendy, ktoré nám priniesol rok 2019 v oblasti smartfónov

Pozrite si 3 technologické trendy, ktoré nám priniesol rok 2019 v oblasti smartfónov, a s ktorými sa budeme stretávať aj v roku 2020.

Rok 2019 bol rokom, kedy mobilný priemysel napredoval rýchlim tempom. Bolo predstavených viacero technologických noviniek, z ktorých sa mnohé uchytili a s veľkou pravdepodobnosťou pretrvajú ešte dlhšie obdobie. My sme si vybrali 3 z nich, ktoré zažili rozmach v minulom roku, a pravdepodobne sa s nimi budeme ešte aj dlhšiu dobu stretávať, a to aj v kategóriách smartfónoch s nižšou cenou.

3 trendy, ktoré posunuli mobilný priemysel dopredu

Čítačka prstov v displeji

Prvým trendom, ktorý „zaviedol“ rok 2019 je skener odtlačkov prstov v displeji,  a to aj napriek tomu, že prvé zariadenia s touto technológiou sme mohli vidieť už v roku 2018 (napríklad smartfón Vivo X20 Plus), ale jej skutočný rozmach nastal až v roku 2019.

Xiaomi Mi 9T Skener odtlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

V súčasnosti sa pomaly, ale isto dostávajú aj do smartfónoch strednej triedy (napr. Xiaomi Mi A3, Mi 9T…) a tento trend bude v budúcom roku bezpochyby pokračovať. Myslia si to aj analytici zo spoločnosti Canalys, ktorí odhadujú, že ťahúňmi v tejto oblasti budú spoločnosti ako Xiaomi, Oppo, Huawei či Vivo.

Pop-up selfie kamera a kamera vo výreze

Ďalší trend, ktorý priniesol rok 2019 je nepriamo spojený so zväčšovaním sa displejov a zmenšovaním sa hrán okolo nich. Tento trend totiž logicky vyústil do toho, že výrobcovia smartfónov museli vymyslieť čo s prednou kamerou. Niektorí ju začali umiestňovať do rámčeku smartfónu, kedy sa po jej zapnutí vysunie, a druhí zas začali do displejov robiť výrezy, v rámci ktorých je umiestnená kamera.

Xiaomi Redmi Note 7 recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyzerá to tak, že tento trend bude pokračovať minimálne ešte v priebehu budúceho roka. Následne bude pravdepodobne nahradený kamerou pod displejom, ktorá sa očakáva, že bude predstavená v priebehu budúceho roka. Druhým dychom však treba dodať, že technológia kamery pod displejom je vhodným riešením len pre AMOLED displeje, sú totiž tenšie ako LCD displeje, a tak umožňujú lepšiu priepustnosť svetla.

Roztrhlo sa vrece s počtom kamier a ich rozlíšením

Jedným z ďalších trendov, ktoré prispeli ku skvalitneniu mobilného priemyslu je posun v oblasti kvality kamier, a to aj v kategórii smartfónov strednej triedy.

Redmi Note 7 kamera_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Štandardom sa stalo, že súčasné smartfóny, a to aj tie lacnejšie, sú dnes doručované na trh s dvomi, ak nie s tromi kamerami. Okrem toho, v nich často  nájdeme aj snímač Sony IMX586, ktorý sme mohli v úvode roka vidieť len vo vlajkových lodiach, a dnes ho nájdeme aj v lacnejších smartfónoch. Zároveň výrobcovia začali zvyšovať aj rozlíšenie kamier. Dnes už nie je ničím výnimočným, ak hlavný snímač má 48 megapixelov. S vysokou pravdepodobnosťou, tento trend zvyšovania počtu snímačov a ich rozlíšenia bude pokračovať aj v budúcom roku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Android telefóny Smartfóny telefony

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close