17. apríla Zem zasiahla mimoriadne silná solárna búrka: V niektorých častiach Zeme spôsobila problémy. Čo sa stalo?!

Podľa úradu pre predpoveď vesmírneho počasia a NASA Slnko prešlo erupciou typu X, najsilnejším typom erupcie.

Slnko erupcia
Zdroj: Youtube (What If)

Americký úrad pre predpoveď vesmírneho počasia, Space Weather Prediction Center, nedávno oznámil, že našu planétu zasiahla 17. apríla masívna solárna búrka. Táto búrka spôsobila výpadky rádiových frekvencií na území Ázie a Austrálie, píše portál Hindustan Times upozorňujúc na tému.

Podľa americkej vesmírnej agentúry NASA spôsobila geomagnetická búrka problémy pre letcov, námorníkov a aj iné profesie. Niektoré regióny museli odstaviť pásma frekvencií VHF. Sú to veľmi krátke frekvencie, ktoré sa využívajú hlavne na prenos rozhlasového a rádiového signálu. Ich frekvencia je od 30 do 300 MHz a pod toto pásmo patrí napríklad FM rádiové, či televízne vysielanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naša planéta je v poslednej dobe bombardovaná množstvom solárnych búrok. Ako tvrdí úrad pre predpoveď vesmírneho počasia, solárna erupcia ktorá vyvolala 17. apríla geomagnetickú búrku, spadala do triedy X 1,1. Solárne erupcie triedy X sú najsilnejšie a môžu spôsobiť najväčšie škody. Solárne erupcie sa radia do tried A, B, C, M, X. Prvé tri sú najslabšie a neškodné, pričom erupcie typu M sú stredné a X sa radia medzi extrémne. Tieto typy už môžu spôsobiť nejaké poškodenie.

„Prúd röntgenového žiarenia spôsobil silný výpadok krátkovlnného rádia nad juhovýchodnou Áziou a Austráliou,“ vyjadrila sa americká vesmírna agentúra NASA.

Agentúra dodáva že piloti, námorníci a amatérski operátori rádií si mohli všimnúť nezvyčajné šírenie vĺn vo frekvenciách pod 30 MHz. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že monitorovacie stanice predpokladali, že búrka našu planétu minie. Pravdepodobne ale v poslednej chvíli zmenila svoj smer a našu planétu zasiahla.

Vesmírne počasie

Solárna erupcia, z ktorej sa neskôr stal koronálny výron hmoty, vznikla v solárnych regiónoch 2994 a 2993. Podľa pozorovaní ide o regióny, ktoré majú niekoľko aktívnych solárnych škvŕn. Sú to tmavé miesta v atmosfére Slnka, ktoré majú nepravidelný tvar. Obvykle majú nižšiu teplotu a tvoria sa na miestach s nižšou intenzita magnetického poľa. Ich počet a miesto vzniku závisí od solárneho cyklu.

Tie najväčšie solárne škvrny majú pomerne dlhú životnosť a dokážeme ich pozorovať aj voľným okom. Solárne škvrny majú veľmi silné magnetické pole a preto práve v týchto regiónoch dochádza k solárnym erupciám, či koronálnym výronom hmoty. Astronómovia sa momentálne pokúšajú nájsť vzorce, ktoré by im umožnili predpovedať solárnu aktivitu a ochrániť tak satelity alebo iné elektrické zariadenia.

Dvojica regiónov, z ktorej vznikli silné erupcie je mimoriadne aktívna a takmer nepretržite bombardovala Zem solárnymi búrkami. Odborníci predpokladajú, že solárna aktivita bude zvýšená aj celý budúci týždeň. Nakoniec sa ale solárne škvrny presunú mimo časť Slnka, ktorú môžeme vidieť zo Zeme. Podľa úradu pre monitorovanie vesmírneho počasia by sa potom malo Slnko ukľudniť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre