HuaweiSpravodajstvo

130 spoločností chce obchodovať s Huawei. Americká vláda však stále ani jednej z nich neudelila licenciu

Americká vláda spoločnosti Huawei aj naďalej blokuje možnosti spolupráce s americkými firmami, a to aj napriek veľkému tlaku.

Nie tak dávno to vyzeralo tak, že konflikt medzi americkou vládou a  čínskym Huawei je u konca. Nakoniec však všetko dopadlo inak, ako to na prvý pohľad vyzeralo. Spoločnosť Huawei aj naďalej zostala na zozname „entity list“, ktorý vo výraznej miere obmedzuje možnosti obchodovania medzi americkými spoločnosťami a Huawei. Približne dva týždne dozadu, americká vláda predĺžila spoločnosti Huawei licenciu o  ďalších 90 dní, vďaka ktorej môže naďalej v  obmedzenom režime spolupracovať so spoločnosťou Google. Tam to však skončilo.

Portál techcrunch.com priniesol report, v ktorom píše, že aktuálne viac ako 130 spoločností požiadalo americkú vládu, aby im bola udelená licencia, ktorá by umožňovala obchodovanie s  Huawei. Americká vláda však doteraz neudelila ani jednu výnimku.

Bývalý úradník Ministerstva obchodu, William Reinsch pre agentúru Reuters povedal, že:

„Nikto v exekutívnej vetve nevie, čo chce [pozn. redackie: americký prezident Donald Trump] a všetci sa boja robiť rozhodnutia bez toho, aby o tom vedel“.

Donald Trump namiesto toho, aby hasil oheň, dokonca eskaluje prebiehajúci konflikt. Pár dní dozadu ohlásil zvýšené clá na dovoz čínskeho tovaru vo výške 550 miliárd dolárov. Píše to portál techchrunch.com. Urobil tak po tom, čo čínska vláda reagovala na prvú „vlnu“ uvalených cieľ vo výške 300 miliárd dolárov.

Konflikt bol už takmer zažehnaný

Koncom júna to vyzeralo tak, že konflikt medzi USA a  Čínou je už u konca. Po summite G20 americký prezident vyhlásil ukončenie hospodárskej blokády. Údajne sa s  čínskym prezidentom dohodli, že Huawei bude môcť opäť obchodovať s americkými spoločnosťami, a Čína na oplátku zvýši nákupy poľnohospodárskych výrobkov z USA. K naplneniu dohody zo stranz Číny však podľa Donalda Trumpa nedošlo, a preto pozastavil licencovanie spoločností. Následne na to vyhlásil, že na Čínu uvalí ďalšie sankcie od 1. septembra vo výške 10% na dovezený tovar a služby. Celková hodnota sankcii mala byť 300 miliárd dolárov. Neskôr, ako reakciu na sankcie zo strany Číny vo výška 75 miliárd dolárov vyhlásil opätovné zvýšenie cieľ.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close